Brawura młodych kierowców. Jak ją zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:59
Statystycznie sprawcą wypadków jest dwudziestoczteroletni mężczyzna, który niewiele wcześniej odebrał prawo jazdy. Często przecenia swoje możliwości, jeździ szybko i brawurowo. 
Audio
  • Dlaczego to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków? (Czat Czwórki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay

lodowiec topnienie islandia 1200.jpg
Islandia. Co warto wiedzieć o księżycowej wyspie?

Bezpieczeństwu młodych kierowców nie sprzyja też rozwój motoryzacji. Samochody mają coraz lepsze silniki, coraz większe przyspieszenie. Zdaniem podinsp. Radosława Kobrysia z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji głównymi czynnikami, które mają wpływ na takie statystki jest małe doświadczenie uczestnictwa w ruchu drogowym oraz brawura jazdy. 

laptop internet kobieta 1200.jpg
Media społecznościowe. Integrują, czy szkodzą?

Co więcej, jak wskazywał instruktor jazdy Daniel Kaczmarek z Ośrodka Szkoleniowego ATC umiejętności, które zostały przekazane przez instruktora jazdy weryfikowane są tylko w przypadku zatrzymania drogowego. Nie istnieje program dydaktyczny dla osób, które dopiero nabierają doświadczenia. Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie kierowca zostaje pozostawiony sam sobie. 

szkoła nauka free 1200.jpg
Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

4 czerwca 2018 roku dopuszczeni do ruchu świeżo upieczeni kierowcy mieli poruszać się pojazdami oznaczonymi zielonym listkiem - znakiem informującym o małym doświadczeniu na drodze uczestnika ruchu. Ustawa, która sugerowała wprowadzenie okresu próbnego nie weszła jednak w życie. Czy takie rozwiązanie zmniejszyłoby liczbę wypadków i kolizji na drogach spowodowanych przez młodych kierowców? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Daniel Kaczmarek (Ośrodek Szkoleniowy ATC), podinsp. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z polskich dróg znikają stare samochody?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:41
Auta na polskich drogach są najstarsze w UE – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Jednak ich wiek spada. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szacunek do człowieka - podstawa bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:17
W Polsce spada liczba wypadków drogowych, niestety coraz więcej osób ginie na przejściach dla pieszych. Jak temu zaradzić? Czy jest tu jakiś winny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakimi kierowcami jesteśmy? Startuje cykl "Cztery kółka"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 17:50
W czwartek, 11 lipca w Czwórce wystartował cykl "Cztery kółka". Sprawdzamy, jakimi kierowcami są Polacy, a także… jakie grzechy i grzeszki popełniają na drodze.
rozwiń zwiń