Jak połączyć młodszych i starszych na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:57
Na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia. Millenialsom i zoomersom szczególnie zależy na work-life balans - starsi tego nie znają, a wartością jest dla nich ciężka praca. Jak połączyć dwa różne pokolenia w jednym miejscu pracy?
Czy zoomersi dogadają się ze starszymi pokoleniami na rynku pracy?
Czy zoomersi dogadają się ze starszymi pokoleniami na rynku pracy?Foto: shutterstock.com/wavebreakmedia

Przyjmuje się, że pokolenia millenialsów i zoomersów cenią sobie work-life balance. W badaniach przeprowadzonych przez firmę Deloitte mówi się jednak o tym, że młodzi pracownicy narzekają na wypalenie zawodowe, mimo że przy wyborze miejsca pracy na pierwszym miejscu stawiają zachowanie zdrowych proporcji między życiem zawodowym a prywatnym. - Tu trzeba oddzielić millenialsów od zoomersów - mówi dr Kaja Prystupa-Rządca, z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego. - Millenialsi mają wielkie pragnienie, żeby mieć work-life balance, ale go nie mają. Często pracują w nadgodzinach, doskwiera im wypalenie zawodowe, nie są szczęśliwi. Jeśli chodzi o zoomersów to spotykamy się z bardzo asertywną postawą: wychodzę z pracy i mnie tu nie ma, przepracowałem swój dzień, koniec - wyjaśnia. 

Najmłodsze pokolenie wchodzące na rynek pracy to dziś zoomersi. Ci młodzi ludzie przez lata widzieli swoich rodziców, którzy ciężko pracowali, poświęcali siebie i rodzinę, by osiągnąć zawodowy sukces. Oni tak nie chcą, dla nich ważniejsze jest szczęście, pewna stabilność i czas dla siebie, czas na swój rozwój. Mimo to aż 46 procent z nich w badaniach deklaruje wypalenie zawodowe. 

- Tu trzeba popatrzeć, w jakim środowisku żyjemy. Statystyki OECD na temat Polski mówią, że nasz kraj poziom work-life balance ma jeden z najgorszych w Europie - przypomina gość Piotra Firana. - Jesteśmy w niechlubnej czwórce. Jeśli chodzi o zagrożenie wypaleniem zawodowym jesteśmy na 6 miejscu w Europie - dodaje. 

Dr Kaja Prystupa-Rządca zwraca również uwagę na zestaw przekonań, które funkcjonują od lat w naszym społeczeństwie, że praca jest najważniejsza, że "bez pracy nie ma kołaczy". - To środowisko, którym przesiąkliśmy - zauważa. - Wypalenie zawodowe może być różnie rozumiane. To uczucie, więc nie jest łatwo je mierzyć. Ciekawostką jest, że młode pokolenie zoomersów jest też pokoleniem bardziej wrażliwym, starsi mają trochę grubszą skórę - dodaje. 

Posłuchaj
15:48 czwórka czat czwórki 21.06.2022.mp3 O współpracy różnych pokoleń na rynku pracy opowiada Kaja Prystupa-Rządca (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Ostatnie 20 lat możemy określić jako czas swobodnego rozwoju, czas jednostki. W takim okresie dorastali zoomersi. Zdaniem specjalistki to przyczyniło się do tego, że młodzi dziś mają lepszy start, mogli do pracy pójść później, ale są też wrażliwsi. 

Współpraca pokoleń 

Dziś na rynku pracy spotykają się pokolenia starsze i młodsze, trą się ze sobą wartości każdego z nich. - Mamy starsze pokolenia, które są przyzwyczajone do ciężkiej, trudnej pracy, mają podejście do tego, że praca potrzebuje być ciężka i wielogodzinna - opisuje gość Czwórki. - A z drugiej strony mamy zoomersów, którzy mówią: pracuję "od do", realizuję cele, a jak nie mam możliwości własnej realizacji, to szukam dalej - dodaje. 

Młodzi pracownicy, w przeciwieństwie do starszych, już nie jadą na urlop ze służbowym laptopem. Chętnie sięgają po prawo pracy, by bronić swoich racji. Dr Kaja Prystupa-Rzadca zauważa, że obie grupy mogą się czegoś od siebie nauczyć. - Starsi powinni zrewidować swoje spojrzenie na pracę po godzinach, bo to nie prowadzi do niczego dobrego. Naukowcy w badaniach podkreślają, że brak relaksu, odpoczynku, prawdziwego urlopu to zabijanie naszej kreatywności - wyjaśnia. - Warto, by młode pokolenie nauczyło się pracować mądrzej. Będziemy potrzebowali koegzystować, więc warto zdecydować się na spotkanie tych dwóch sił i wypracowanie wspólnego rozwiązania - dodaje. 

Wciąż ze smartfonem - w pracy i poza nią

Dziś jesteśmy bardzo przeciążeni technologią. Telefony towarzyszą nam na każdym kroku, wciąż sprawdzamy powiadomienia. Gość Czwórki zwraca uwagę, że młode pokolenie nie potrafi się wyłączyć ze świata internetu. - Przeciętny Amerykanin spędza w pomieszczeniu 93 procent swojego czasu. To przerażające, bo przecież człowiek przez wieki działał w kontakcie z naturą - zauważa specjalistka. - Media społecznościowe wiele nie wnoszą, są zapychaczem naszego mózgu, nie pozwalają nam się zregenerować - dodaje. 

Wiele młodych osób swoją pracę wykonuje w internecie, np. prowadzą profile w mediach społecznościowych. Zdarza się, że nie wiemy, czy dana osoba w konkretnym momencie jest w pracy czy nie. - Niestety pandemia pogłębiła to uzależnienie od technologii. Mówi się już o syndromie zmęczenia zoomowego - zauważa ekspertka.

Dr Kaja Prystupa-Rządca zwraca uwagę na kilka elementów niezbędnych, aby uciec przed wypaleniem zawodowym czy innymi problemami związanymi z pracą:

  • zastanowić się, co naprawdę lubimy robić, i podążać za tym, a nie za oczekiwaniami społecznymi,
  • zadbać o odłączenie od technologii,
  • postawić na sport i osobiste kontakty społeczne,
  • mieć przestrzeń na budowanie relacji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Kaja Prystupa-Rzadca (Katedra Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 15.22

pj