Jedziesz na wakacje? Te rzeczy koniecznie weź ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 11:06
- Warto przygotować się na każdą okoliczność. W zależności od tego, dokąd podróżujemy, przydadzą się rzeczy na plażę albo wygodne buty. Ale jeśli jedziemy na camping - suchy makaron, cukier, sól - mówi podróżniczka Joanna Rozbicka.
Warto dobrze przygotować się do podróżyzdjęcie ilustracyjne
Warto dobrze przygotować się do podróży/zdjęcie ilustracyjneFoto: eldar nurkovic/shutterstock.com

Wakacje wystartowały, pogoda sprzyja wojażom, Polacy ruszyli w trasy nie tylko samochodami i pociągami, ale i drogą powietrzną. Przed przyszłymi studentami - trzy miesiące laby, przed uczniami - dwa. - Oczywiście nie wszystko da się zaplanować - mówiła podróżniczka Joanna Rozbicka. - Raz zdarzyło nam się po prostu zapomnieć PIN-u do karty i zostaliśmy bez pieniędzy. Warto jednak zaplanować większość elementów podróży, by na miejscu jak najmniej nas zaskoczyło - podkreślała. 

Podróż samochodem - najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jeśli jedziemy autem - sprawdźmy nie tylko, czy mamy pełny bak, ale także, czy nasze auto jest sprawne. - Jeśli przed nami długa podróż, warto wziąć pod uwagę, że przez wiele kilometrów nie będzie także sklepu spożywczego ani stacji benzynowych, warto więc zabezpieczyć się i na taką okoliczność - podkreślała. 

Jak tłumaczyła podróżniczka, na około dwa miesiące przed podróżą sprawdźmy ceny w miejscu, do którego jedziemy, bądźmy też otwarci na to, że ulegną zmianom. - Ceny potrafią zaskoczyć. Jeśli zaplanujemy podróż autem, może okazać się, że komunikacja miejska w danym mieście jest dużo tańsza - tłumaczyła Joanna Rozbicka. - Bilety, które tanio kupimy w sieci, też mogą nie odzwierciedlać realnych cen, sam wypoczynek może być dużo droższy. Czasem, zamiast kwatery, warto wynająć pokój hotelowy - oferty dostępne są w agregatorach hoteli. Warto sprawdzić też wynajem mieszkań, bo urlop wyjdzie znacznie taniej, jeśli na miejscu będziemy mieli kuchnię i sami będziemy gotować, zamiast stołować się w restauracjach - podkreślała.

Które dokumenty zabrać ze sobą?

Podstawa to posiadanie wszystkich wymaganych w danym kraju dokumentów. - Zdarza się, że niektóre państwa wymagają od turystów paszportów, aktualnych nawet do trzech miesięcy po czasie pobytu - podkreślała Joanna Rozbicka. Warto też sprawdzić dostępność miejsc, które chcemy zwiedzić. - Wiele z nich wymaga wcześniejszej rezerwacji - zaznaczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:56 czwórka podróże 2022_06_29-16-15-17.mp3 Joanna Rozbicka radzi - jak przygotować się do wakacyjnej podróży? (Czat Czwórki) 

Podróżniczka wybiera się w tym roku na francuskie Lazurowe Wybrzeże. - To wciąż nie jest daleko, są tam piękne plaże, dobra kuchnia i wiele miejsc wartych zobaczenia. Paradoksalnie, jeśli porównamy tamtejsze ceny z polskimi, mogą one być podobne. Poza Niceą planujemy zwiedzić także Saint-Tropez, udać się do pobliskiego Monako. Będziemy wałęsać się po uliczkach i parkach, chcemy też odpocząć nad wodą - podkreślała. - Zaplanowaliśmy główne punkty podróży i aspekty finansowe, resztę pozostawiamy kreatywności i będziemy działać spontanicznie - opowiadała. 

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Rozbicka (podróżniczka)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 16.18

kd