Gwiżdże, krzyczy, macha rękami. I dba o bezpieczeństwo nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:04
Lato spędza nad wodą, ale nie ma wakacji. Musi być czujny i uważny, bo dba o bezpieczeństwo innych. Ratownictwo wodne to może być hobby, ale najlepiej z powołania.
International Polish Rescue Cup - Mielenko 2022
International Polish Rescue Cup - Mielenko 2022Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

Ratownictwo wodne ma wiele różnych działów i każdy może znaleźć coś dla siebie. Można pracować na pływalni, można specjalizować się w ratownictwie wykorzystującym skutery wodne i motorówki, można też być ratownikiem medycznym. Maciej Detlaff reprezentuje Gdyńskie Kąpieliska Morskie, a jego przygoda zaczęła się w 2006 roku. - Skończyłem kurs młodszego ratownika i po 16. urodzinach rozpocząłem pierwszy sezon na kąpielisku, gdzie zresztą pracuję do dziś - wspomina ratownik. - W tym samym czasie nasza grupa po raz pierwszy wystartowała też w zawodach ratowniczych i weszło nam to w krew - śmieje się. 

Każdy ratownik musi doskonalić swoje umiejętności pływackie. - To nie jest tak, że raz uczymy się pływać i wystarczy. To są ciągłe treningi: bieganie w plenerze i ćwiczenia na siłowni - podkreślał w Czwórce Krzysztof Piotrowicz. Jak przyznaje rozmówca Mateusza Kulika, zawody ratownicze to odpowiednie miejsce, żeby się sprawdzić z innymi, ale też żeby podnieść swoje kwalifikacje. - International Polish Rescue Cup w Mielenku to nasz pierwszy przystanek w tym roku. Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej z powodu braków kadrowych. Kąpieliska to dla nas priorytet, zawody to dodatek, żeby wystartować i znów poczuć wolę walki.

International Polish Rescue Cup w Mielenku to część cyklu imprez Garmin Rescue Heroes, które odbywają się pod patronatem Czwórki. Celem imprez jest przede wszystkim podnoszenie umiejętności ratowników z zakresu technik posługiwania się profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym w ratownictwie wodnym, integracja środowisk ratowników, a także sprawdzenie przygotowania zawodników do udziału w mistrzostwach świata, które zostaną rozegrane we wrześniu we Włoszech.


Zawody z cyklu Garmin Rescue Heroes w Mielenku Zawody z cyklu Garmin Rescue Heroes w Mielenku

Zobacz także:

W ciągu dnia Maciej Detlaff strzeże porządku na kąpieliskach, a w nocy gasi pożary, bo od sześciu lat jest zawodowym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. I potwierdza to, co mówią statystyki, że co roku nad wodą gubi nas brawura. Tylko od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała łącznie 200 utonięć. A zbliżamy się dopiero do półmetka wakacji. - Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej tej "głupiej odwagi" mają ludzie nietrzeźwi. Niejednokrotnie biegaliśmy do takich akcji. W ubiegłym roku, tutaj na zawodach, ratowaliśmy ojca z synem. Pijany tata niestety nie przeżył, dziecko udało się uratować, a mama w tym czasie poszła kupić frytki - podsumowuje ratownik. 

Posłuchaj
10:05 CZWÓRKA Czat Czworki - ratownik 25.07.2022.mp3 Maciej Dettlaff o pracy ratownika wodnego (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 16.15

kul