Łacina drugim językiem obcym w szkołach - dla chętnych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 19:29
Od nowego roku szkolnego, na życzenie uczniów i rodziców, szkoła będzie miała obowiązek zapewnienia zajęć z łaciny. Sprawdzamy, czy warto wrócić do jednego z języków klasycznych.
Łacina ma się pojawić w szkołach od nowego roku szkolnego
Łacina ma się pojawić w szkołach od nowego roku szkolnego Foto: shutterstock/LStockStudio

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wprowadzenia od września języka łacińskiego do szkół. Ma to być propozycja dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wybrać łacinę jako drugi język obcy.

- Ten pomysł Polskie Towarzystwo Filologiczne proponowało od lat. Łacina przez wiele dziesięcioleci właśnie w takiej formule była w szkołach polskich nauczana, jako drugi język obcy - mówi Katarzyna Ochman, prezeska Polskiego Towarzystwa Filologicznego. - Uczono jej do drugiej wojny światowej, a nawet w pierwszych latach powojennych. Na przestrzeni lat została wyparta z programu szkół i zastąpiona nauką języków nowożytnych.

Wokół pomysłu Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawia się wiele kontrowersji i pytań o przydatność nauki języka "martwego". Projekt ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy pytają, czy warto uczyć się łaciny kosztem drugiego języka nowożytnego.

- Moim zdaniem to nie jest kosztem, ponieważ nasz drugi język obcy - nowożytny, europejski - jest dla nas bardzo łatwo dostępny - tłumaczy gość Czwórki. - Dzięki nauce łaciny uczniowie przede wszystkim będą mieli dostęp do naszej wspólnej zachodniej, europejskiej kultury. Język łaciński jest jedynym elementem naszej kultury, który jest wspólny dla wszystkich państw narodów europejskich od Portugalii po Ukrainę i od Grecji po Norwegię czy Finlandię.

Zobacz także:

Istnieją dziedziny życia, w których łacina jest potrzebna, jak w przypadku medycyny czy prawa. Dla osób myślących poważnie o studiowaniu tych kierunków wcześniejsze zetknięcie się z tym językiem może być pomocne. 

Chęci do nauki łaciny to jedno, a co z kadrą nauczycielską? - Polskie Towarzystwo Filologiczne prowadzi bazę danych absolwentów filologii klasycznej, można się cały czas zapisywać - opowiada gość Czwórki. - W tej chwili mamy 170 osób, z czego blisko połowa deklaruje, że są gotowi podjąć pracę w szkole od września tego roku. W tej chwili szkół z łaciną w wymiarze dwóch godzin w tygodniu przez cztery lata jest 17, więc jeżeli będzie trzy razy więcej, to damy radę - podkreśla Katarzyna Ochman.


Posłuchaj
15:25 CZWORKA/Czat Czwórki - łacina w szkolach 28.02.2023.mp3 Katarzyna Ochman, prezeska Polskiego Towarzystwa Filologicznego, o wprowadzeniu łaciny do szkół (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Ochman (prezeska Polskiego Towarzystwa Filologicznego)

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 15.15

aw