"Praca zdalna usankcjonowana". Jak zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 17:03
- Na podstawie wszelkich badań można powiedzieć, że pracownikom zależy na tym, by korzystać z dobrodziejstw wynikających z możliwości pracy zdalnej - podkreślał Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.
Pandemia spowodowała upowszechnienie się pracy zdalnej. Zdaniem wielu to wygodne, bezpieczne rozwiązanie.
Pandemia spowodowała upowszechnienie się pracy zdalnej. Zdaniem wielu to wygodne, bezpieczne rozwiązanie.Foto: Shutterstock/Shutterstock/ Jelena Zelen

7 kwietnia w życie wejdą nowe przepisy Kodeksu Pracy regulujące pracę zdalną: będzie ona mogła być wykonywana zarówno w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i częściowo, na przykład w określone dni tygodnia. Jak tłumaczył Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan, przepisy, które wchodzą w życie, to "rewolucja", bo będą one bardziej szczegółowo niż dotychczas regulować kwestie wykonywania obowiązków służbowych. - Chodzi o to, by jak najbardziej sprawnie świadczyć pracę w formie co najmniej hybrydowej - zaznaczał gość Czwórki. 

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana w trzech podstawowych formach. - Stale lub hybrydowo, gdy pracodawca uzgodni to z pracownikiem w porozumieniu lub regulaminie - wyliczał gość Czwórki. - Druga forma to praca zdalna zlecana przez pracodawcę w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa. Będzie on mógł nakazać wykonywanie pracy zdalnej w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego czy stanu epidemii. Trzeci typ to tzw. praca okazjonalna, wykonywana do 24 dni w roku na wniosek pracownika - wyliczał gość Czwórki. 

Według nowelizacji Kodeksu Pracy pracodawca może rekrutować pracownika od razu na pracę zdalną. W myśl nowych przepisów wszystkie koszty związane z wykonywaniem obowiązków ponosił będzie pracodawca, chodzi m.in. sprzęt służbowy, instalowanie oprogramowania komputerowego. - Można m.in. ustalić ryczałt, czyli umowną kwotę, ustawa na to zezwala. Jest jednak zapis, w myśl którego ma ona być "zindywidualizowana", czyli brać pod uwagę m.in. zużycie prądu, wykorzystanie pakietu internetowego, innych materiałów konkretnego pracownika - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:57 czworka praca_PR4_AAC 2023_04_06-15-18-04.mp3 Praca zdalna - co się zmieni w praktyce? (Czat Czwórki) 

Nowe przepisy regulują także kwestie związane z bezpieczeństwem pracowników. - Na ogół pojęcie pracy zdalnej dotyczy pracowników biurowych, więc ryzyko zawodowe nie budzi tu ogromnych emocji - zaznaczał ekspert. - Wymogi, m.in. dotyczące siedziska, powinny być przedstawione pracownikowi w formie zalecenia i pracownik powinien potwierdzić, że je otrzymał - mówił Jacek Męcina. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kd