Praca zdalna. Zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:25
Po dwóch latach dyskusji przepisy wyznaczające zasady wykonywania obowiązków na odległość są już gotowe i mają wejść w życie na początku września. Sprawdzamy, co za sobą niosą.  
Część pracowników ostatnie dwa lata spędziła przed komputerem w domu
Część pracowników ostatnie dwa lata spędziła przed komputerem w domuFoto: shutterstock.com

Praca zdalna w praktyce jest zdecydowanie mniej popularna, niż przewidywano. Tylko niewiele ponad jedna piąta pracowników ma pozwolenie na częściowe wykonywanie swoich obowiązków z domu. To jednak nie oznacza, że ta kwestia nie wymaga uregulowania. Przepisy wyznaczające zasady wykonywania obowiązków na odległość są już gotowe i mają wejść w życie na początku września.

- Obecnie funkcjonujemy na podstawie szczególnych przepisów covidowych, które są tak szczególne, że na ich tle powstawało wiele kontrowersji - mówi dr Aleksandra Bocheńska z Zakładu Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Między innymi chodzi o ekwiwalent kosztów, które powstają przez wykonywanie pracy z domu. Dodatkową kwestią jest, kto może, a kto nie może pracować na odległość, a także dozór nad pracownikiem. Teraz wszystkie te kwestie mają zostać uregulowane.

- Praca zdalna na stałe znajdzie się w Kodeksie pracy. Podstawy jej wykonywania mogą być różne: może to być porozumienie albo regulamin - mówi specjalistka. - Pracodawca i pracownik w każdej chwili ze świadczenia pracy w tej formie mogą się wycofać. Jednocześnie pracodawca może jednostronnie polecenie pracy zdalnej ustanowić, ale tylko w przypadku siły wyższej.

Pracownicy będą jednak musieli dokładnie określić miejsce, z którego będą wykonywali pracę. - Dotychczas praca zdalna była świadczona z różnych miejsc wybranych przez samego pracownika - mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Od wejścia w życie nowych przepisów pracodawca i pracownik będą uzgadniali miejsce wykonywania pracy zdalnej i powinno być ono zawsze doprecyzowane.

Zobacz także:

Doprecyzowane zostanie także wypłacanie pieniędzy za koszty ponoszone w związku z wykonywaniem pracy na odległość, a także kwestie związane z pracą zdalną w sektorach, gdzie praca zdalna nie jest standardem i jest traktowana jako benefit. - Pewnym wyjściem tutaj jest wprowadzenie przez projektodawców opcji pracy zdalnej okazjonalnej, która ma mieć 24 dni - tłumaczy specjalista. - Taka praca nie wiązałaby się z pokryciem kosztów, natomiast niektórzy pracodawcy już postulują, żeby wydłużyć ją do 36 dni w roku kalendarzowym.


Posłuchaj
03:24 Czwórka/Czat Czwórki - praca zdalna 11.05.2022.mp3 W audycji mówimy o regulacjach dotyczących pracy zdalnej (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak zapowiada Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, według nowych przepisów każdy pracownik będzie mógł indywidualnie ustalać z pracodawcą szczegóły wykonywania swoich obowiązków z domu. Ich wypracowanie będzie mogło też zależeć od działających w firmie związków zawodowych.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 15.47

aw/kd

Czytaj także

Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:30
W Portugali, pracodawcy będą podlegać karom, jeśli będą dzwonić, lub mailować do swoich pracowników poza ich godzinami pracy. Nowe prawo jest częścią przepisów o pracy zdalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń