Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 21:23
Dużo czasu spędzamy w domu, pracujemy zdalnie, uczestniczymy w zajęciach online. Dlatego wielu z nas zmieniło dietę. Zaczęliśmy gotować, a przestaliśmy jeść w pośpiechu, "na mieście", mniej też w naszej diecie tzw. śmieciowego jedzenia, czyli przekąsek. - Jedzmy produkty pełnoziarniste i nie zapominajmy, że warto zmniejszyć porcje, bo mamy teraz mniej ruchu - radzą eksperci w Czwórce. 
Audio
  • Dieta w czasie pandemii - jak wygląda, a jak powinna wyglądać? Dietetycy radzą (Czat Czwórki(
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

zmiana czas letni zimowy zegarek wskazówki 1200.jpg
Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

- Zauważyłam dwa kierunki, w których ewoluowało nasze odżywianie od momentu, kiedy zaczęła się izolacja. Z jednej strony mamy ludzi, którzy dbają o swoją dietę: zaczęli jeść regularnie i zdrowo, bo sami dla siebie gotują i teraz mają na to czas. Wyeliminowali posiłki "na mieście" - co wiązało się z dużą ilością tłuszczu, soli i cukru. Z drugiej - mamy osoby, które wciąż zamawiają jedzenie i nie baczą na to, co spożywają. I ci ludzie przytyją - mówiła dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczna. Jak podkreślała, podczas izolacji warto ograniczać spożycie cukrów prostych, ale nie węglowodany złożone. - Jedzmy więc takie produkty jak kasza, ryże,  makarony pełnoziarniste. Powinny być obecne w naszej diecie, bo dzięki nim mamy uczucie sytości - tłumaczyła.

zakupy1200.jpg
Pandemia a nawyki zakupowe. Co się zmieniło? >>>

ZOBACZ TAKŻE Czy pandemia przekona nas do minimalizmu? >>>

Zdaniem dietetyk, w dobie pandemii mamy tendencję do tego, by podjadać. - Zajadamy stres, nudę. Idziemy w kierunku słodkich przekąsek, które podnoszą stężenie glukozy w organizmie. Wydziela się serotonina, endorfiny. Mamy przez chwilę lepszy nastrój, ale pamiętajmy, że równie szybko, jak się poprawił, ten nastrój znów się pogorszy - tłumaczyła ekspert. - Tu działa zasada indeksu glikemicznego. Polecałabym więc jeść produkty zawierające tryptofan, czyi aminokwas, który wpływa na wytwarzanie serotoniny. Znajdziemy go m.in. w bananach i suszonych owocach, ale też produktów pełnoziarnistych, które mają sporo magnezu i witamin z grupy B, wpływających pozytywnie na nasz układ nerwowy. Warto też pamiętać, by poza składnikami, które odpowiednio dobieramy, zadbać o porcje naszych posiłków. iedzimy w domach, mamy mniej ruchu, dlatego porcje powinny być również adekwatne do tego stanu rzeczy. 

ZOBACZ TAKŻE Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii? >>>

O zmianie naszych nawyków żywieniowych rozmawialiśmy także z dietetyk Magdaleną Czyryndą-Koledą z poradni "Z kaloriami na pieńku". - Na początku ludzie zarzucali diety i nie myśleli o zdrowym odżywianiu musieli się odnaleźć w nowych warunkach, więc żywienie zeszło na drugi plan. Potem zdecydowanie uległo zmianie: zaczęliśmy się dobrze odżywiać. Przeszliśmy na domową kuchnię, ludzie nauczycieli się planować zakupy i nie marnować żywności - mówiła ekspert.

Jednak, jak podkreśla, coraz więcej osób "zajada stres". - Dlatego spożywamy więcej cukru i więcej kalorii - mówiła dietetyk.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.05.2020

Godz. emisji: 15.05

kd