Karta Praw Drzew. Co się zmieni w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 20:32
W Warszawie rosnąć może nawet 9 mln drzew. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wypracowało jednolite standardy dotyczące m.in. możliwości ich wycinania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

elektrośmieci 510x280.jpg
Elektrośmieci - nie wyrzucaj ich do kosza!

Dokument nazwany Kartą Praw Drzew ma ujednolicić zasady przeglądu i pielęgnacji drzew, a także ich usuwania, a jego pierwszy punkt brzmi: żadne drzewo nie będzie mogło zostać wycięte bez zgody mieszkańców. - To dokument ideowy, który ma docenić rolę drzew w mieście i przyznaje im prawa, m.in. do życia i warunków, które umożliwiałyby im prawidłowy wzrost - mówi Anna Stopińska z Zarządu Zieleni w Warszawie.

Posłuchaj
04:05 _PR4_AAC 2021_10_26-15-34-48.mp3 Karta Praw Drzew - wpłynie na przyszłość miejskiej zieleni? (Czat Czwórki) 

Do karty dodano siedem "standardów". - To dokumenty wykonawcze, konkretne, dotyczące tego, jak dbać o drzewa. Wprowadzono m.in. obowiązek informowania mieszkańców osiedli o planowanej wycince drzew na danym terenie - wyliczała gość Czwórki. - Należy przekazywać też informacje dotyczące tzw. nasadzeń kompensacyjnych, czyli tego, jakie drzewa, gdzie i w jakiej ilości mają się pojawić. 

shutterstock_butelki plastik pet 1200.jpg
System kaucyjny. Butelki z kaucją zadbają o naszą planetę

Czytaj także:

Jak podkreślała Joanna Szubierajska z portalu Ekologia.pl, dzięki tej karcie "żadne miejskie drzewo nie zniknie bez wiedzy mieszkańców". - Warszawska Karta Praw Drzew pozwoli dotrzeć do mieszkańców, zainteresowanych przyszłością zieleni w mieście - opowiadała Joanna Szubierajska. Nowe standardy zarządzania zielenią miejską w stolicy wchodzą w życie 1 stycznia.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 26.10.2021

Godz. emisji: 15.31

kd