Imigranci i uchodźcy. Jak pomagać ludziom dotkniętym kryzysem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 17:00
- ONZ szacuje, że w tej chwili od stu do dwustu milionów osób na całym świecie jest w kryzysie uchodźczym czy migracyjnym. Do 2050 może być ich nawet 400 milionów. Te dane pokazują, z jaką skalą zjawiska mamy do czynienia - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska. 
Coraz większa migracja do Europy.
Coraz większa migracja do Europy.Foto: Ajdin Kamber/Shutterstock

Uciekają z własnego kraju z powodu biedy, wojny i terroru. Obecnie imigranci stanowią 3 proc. ludności świata, ale ich liczba cały czas rośnie. - Za każdą z tych osób stoi konkretny człowiek i konkretna historia. I to jest bardzo ważne - podkreśla gość Czwórki. - My, Polacy, jesteśmy świadomi powagi sytuacji i daliśmy temu wyraz, solidaryzując się z Ukrainą. Jesteśmy otwarci na niesienie pomocy, bo kiedyś sami z niej korzystaliśmy. 

25 września Kościół katolicki już po raz 108. obchodził Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który w tym roku miał szczególną wymowę, bo przypomniał o losie milionów ukraińskich uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym roku obchody obyły się pod hasłem "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami". - To święto ma uwrażliwić nas na kryzys migracyjny i uchodźczy i na osoby, które muszą mierzyć się z taką sytuacją - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Jako Caritas wspieramy migrantów, ale też osoby, które chcą im pomóc, a rodzaj pomocy zależy od rodzaju kryzysu. 

W przypadku kryzysu na granicy z Białorusią Caritas wspiera ośrodki państwowe, w których znajdują się migranci i uchodźcy. W związku z kryzysem wywołanym napaścią Rosji na Ukrainę instytucji udało się przekazać ponad 140 milionów darów rzeczowych, które trafiły na Ukrainę oraz stworzyć 32 centra pomocy, które działają na terenie Polski.

Sprawdź także:

- Caritas Polska to organizacja powołana, żeby przede wszystkim pomagać w kraju. Mamy 41 ośrodków diecezjalnych, które mają dobre lokalne rozpoznanie: wiedzą komu i jak pomagać - tłumaczy Maciej Dubicki. - Caritas jest także „parasolem” dla dużych kampanii, także zagranicznych, i wizytówką polskiego Kościoła i polskiego społeczeństwa. Niesiemy pomoc na wielu kontynentach.   

Posłuchaj
11:17 CZWORKA Czat Czwórki - migranci 26.09.2022.mp3 "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami". O Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Dubicki (Caritas Polska)

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 15.17

kul