Polskie Radio
Section05
imigracja

Imigranci przyjeżdżający do Polski są dobrze wykształceni. Większość z nich pracuje poniżej swoich kompetencji

Połowa imigrantów zarobkowych z Ukrainy pracujących w Polsce ma wykształcenie wyższe. 71 proc. Ukraińców pracuje poniżej swoich kompetencji, 5 proc. z nich pracuje umysłowo, a niecały 1 proc. należy do kadry zarządzającej - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca imigracja Unia Europejska Ukraina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracownik

"Atak na integralność granic UE". Szef MSZ o podsycaniu przez Białoruś kryzysu migracyjnego

- Unia Europejska zareaguje za podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z Polskim Radiem. Przyznał, że są możliwe kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku. Był to jeden z tematów wczorajszej narady w Brukseli szefów dyplomacji unijnych krajów. Chodzi o ułatwianie przez białoruskie władze przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Białoruś Litwa imigranci w Europie imigracja Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Wielka Brytania zaostrza walkę z nielegalną imigracją. Jest projekt nowego prawa

Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o obywatelstwie i granicach, która m.in. zwiększy kary za nielegalne przedostanie się do tego kraju i da straży granicznej dodatkowe uprawnienia w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów. Za świadome przybycie do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia będzie groziło od sześciu miesięcy do czterech lat więzienia, zaś maksymalna kara za przemyt ludzi zostanie podniesiona do dożywocia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania imigranci w Europie imigracja

Kinga Dudzińska z PISM: stanowisko Litwy wobec białoruskiego reżimu jest nieugięte

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział pomoc w rozmowach z krajami pochodzenia nielegalnych migrantów, którzy przedostają się na Litwę z Białorusi. Wilno oskarża Mińsk o to, że zezwalając imigrantom na przekraczanie granicy mści się za wspieranie białoruskiej opozycji, ale władze Litwy nie wycofują się z pomocy przeciwnikom reżimu Łukaszenki. - Wilno od dawna jest miejscem, w którym bardzo prężnie i licznie działała białoruska opozycja - mówi Kinga Dudzińska z PISM
Zobacz więcej na temat:  Litwa Białoruś imigracja imigranci w Europie Michał Strzałkowski

Funkcjonariusze Frontexu rozpoczęli patrolowanie granicy litewsko-białoruskiej

Sześciu funkcjonariuszy unijnego Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, rozpoczęło dziś wspólnie z litewską Strażą Graniczną patrolowanie granicy litewsko-białoruskiej. Rząd w Wilnie od pewnego czasu zmaga się ze zwiększoną liczbą migrantów. Są to przede wszystkim Irakijczycy, którzy nielegalnie przekraczają tzw. zieloną granicę.
Zobacz więcej na temat:  Frontex Litwa Białoruś imigracja

Nielegalni imigranci na granicy Białorusi i Litwy. Strażnikom pomaga Frontex

Sześciu funkcjonariuszy unijnego Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, rozpoczęło dziś wspólnie z litewską Strażą Graniczną patrolowanie granicy litewsko-białoruskiej. Rząd w Wilnie od pewnego czasu zmaga się ze zwiększoną liczbą migrantów - są to przede wszystkim Irakijczycy, którzy nielegalnie przekraczają tzw. zieloną granicę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Frontex imigranci w Europie Białoruś Litwa imigracja

"Dobre i wzruszające kino". Łukasz Adamski o filmie "Minari"

- To mój drugi ulubiony film tego sezonu po "Ojcu". Uważam, że to dobre i wzruszające kino. "Minari" to koreańska rukiew wodna i to jest też film o przesadzaniu korzeni. O tym, czy korzenie z cywilizacji azjatyckiej można przesadzić do USA. To w dużym stopniu film autobiograficzny - powiedział o filmie "Minari" Łukasz Adamski. Wraz z Piotrem Goćkiem oceniali także inne produkcje, które są w polskich kinach.
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy historie Stany Zjednoczone recenzja imigracja KULTURA FILM Polskie Radio 24