Domowe porządki w stylu eko - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:14
Sprzątanie mieszkania to nie tylko praca, ale także różnorodność środków chemicznych, których do tego używamy. Robiąc porządki czasem nie zdajemy sobie sprawy, że większość z nich jest szkodliwa dla naszej planety. Podpowiadamy jak wypucować swoją przestrzeń w bardziej ekologiczny sposób.
Do sprzątania można wykorzystać samodzielnie zrobione środki czyszczące
Do sprzątania można wykorzystać samodzielnie zrobione środki czyszcząceFoto: shutterstock/Brian A Jackson

Chemia niezdrowa dla nas i dla środowiska

- Pierwsza rzecz to zmiana sposobu myślenia. Często sprzątamy w sposób, którego nauczyliśmy się od naszych rodziców, a także produktami z reklam - mówi Sylwia Panek, znana jako Mama Chemik. - Żel do WC, albo mleczko kojarzy się z łazienką. Najczęściej osoba, która sprząta wdycha ich opary podczas porządków. Jednak trzeba pamiętać, że takie środki są szkodliwe dla środowiska i dla naszego zdrowia.

Środki czystości kuszą nie tylko opakowaniami, ale obietnicami, że zlikwidują kamień, a "biel będzie bielsza". Dodatkowo pięknie pachną. Wydawać by się mogło, że nic tylko brać i czyścić. - Używając takich środków możemy mieć czystszy portfel i nie do końca "czyste" zdrowie - śmieje się Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna. - Po ich użyciu czasem się dziwimy, że nas trochę głowa boli, a kwiatowy zapach, który miał być przyjemny - drażni. Często ich skład to prawdziwa tablica Mendelejewa. Im więcej składników tym gorzej. Powinniśmy wybierać produkty o krótkim składzie.

Ocet i soda

Jak twierdzą obydwie eko-specjalistki, zamiast szkodliwych środków, do sprzątania można wykorzystać to, co mamy w domu. Wystarczy zwykły ocet i soda oczyszczona. - Ocet jest świetny na kamień, nim głównie czyszczę łazienkę. Sodę zdecydowanie lubię w kuchni - zdradza Sylwia Panek. - Stosuję ją na przypalenia, na przykład do czyszczenia przypalonych garnków. Świetnie się sprawdzi do czyszczenia piekarnika i tłuszczu. Doskonale nadaje się do mycia szafek kuchennych i okapu, gdy mamy połączenie tłuszczu i kurzu.

Zobacz także:

Sodę możemy aplikować na kilka sposobów. Na przykład zmieszać z płynnym szarym mydłem, a wtedy ma lepszą konsystencję. Można na jej bazie zrobić również mleczko czyszczące. W porządkach domowych możemy wykorzystać także resztki. Choćby fusy z kawy, które jak zapewnia Sylwia Majcher, równie dobrze jak soda sprawdzą się do czyszczenia piekarników. Za ich pomocą można zetrzeć bród i powstały osad.

- Coraz więcej aptek i drogerii ma w swojej ofercie boraks i sodę kalcynowaną. To może być składnik samodzielnie zrobionego proszku do prania i tabletek do zmywarki - doradza. - Możemy do tego dodać także płatki mydlane albo starte mydło, które nam zalega. Dzięki temu proszek będzie bardziej miękki.


Posłuchaj
03:57 Czwórka/Czat Czwórki - eko_jazda 27.09.2022.mp3 W audycji podpowiadamy jak zrobić porządki w stylu eko (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Również płyn do płukania można przygotować domowym sposobem. Jego bazą jest ocet do którego dodajemy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. W porównaniu ze środkami chemicznymi koszt eko-środków czyszczących jest niewielki. Mamy więc podwójną korzyść: zdrowsze sprzątanie za mniej pieniędzy.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 15.45

aw