Kuchnia zero waste kuchnią przyszłości. Jak nie marnować jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 11:17
Jak nie wyrzucać jedzenia, w jaki sposób wykorzystać suche pieczywo czy resztkę jogurtu - takie pytania zadajemy sobie coraz częściej. Na mądrym wykorzystaniu resztek żywności zyskają nie tylko nasze portfele, ale i planeta.
Jak nie marnować żywności?zdjęcie ilustracyjne
Jak nie marnować żywności?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/joerngebhardt68

Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. Są sposoby, by temu zapobiec i - jak tłumaczy Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska - warto to robić. - Produkcja żywności odpowiada za niemal jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, emitowanych przez ludzi. Gdyby udało nam się ograniczyć wyrzucanie jedzenia, miałoby to realny wpływ na uniknięcie katastrofy klimatycznej, bądź złagodzenie jej skutków. Poza tym marnowanie żywności to marnowanie pieniędzy - a to już problemy każdego z nas w małej skali - tłumaczyła ekspert. - Gdyby ludzkość jadła tylko tyle mięsa ile potrzebuje, bylibyśmy w stanie zachować lasy na obszarze całej Unii Europejskiej - podkreślała.  

Jak wynika z danych Federacji Polskich Banków Żywności, aż 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, a 35 proc. z nich robi to nawet kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucane produkty to pieczywo, owoce, warzywa, jogurty i wędliny. - Pieczywo jest podstawowym produktem, który spożywamy, jest symbolem pewnego bezpieczeństwa ekonomicznego - tłumaczyła gość Czwórki. - Kupujemy go za dużo, robiąc "zapasy", a potem nie jesteśmy w stanie go zjeść i wyrzucamy - opowiadała.

Po to, by produkty spożywcze dłużej zachowały świeżość, powinniśmy przechowywać je w odpowiednich warunkach - w lodówce, w ciemnej szafce czy przewiewnym miejscu. - Nieumiejętne przechowywanie żywności, czy przeoczenie daty przydatności do spożycia to bardzo częste przyczyny marnowania jedzenia - wyliczała Beata Ciepła z Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Dlatego warto stosować na co dzień kilka zasad, które pozwolą nam ograniczyć wyrzucanie żywności. Pierwsza to przygotowanie listy zakupów. Zanim wybierzemy się do sklepu warto zrobić inwentaryzacje zawartości lodówki i szafek kuchennych. - Promocje, organizowane przez sklepy nie zawsze przekładają się na prawdziwe oszczędności, bo produkty te z reguły mają tak krótki okres przydatności, że po prostu nie damy rady ich zjeść, więc i tak się zmarnują - podkreślała gość Czwórki.

Posłuchaj
16:19 czwórka jedzenie 2022_05_08-13-16-31.mp3 Jak nie marnować żywności? (Sztuka jedzenia/Czwórka) 

Jak tłumaczył Eugeniusz Twaróg, autor bloga Niedzielny kucharz", dobrym sposobem na przedłużenie żywotności jedzenia jest też mrożenie, albo - jeśli po przygotowaniu posiłku pozostaną nam niewykorzystane produkty - ponowne ich wykorzystanie. - Warto spojrzeć na lodówkę kreatywnie, już z kilku składników można zrobić dobry obiad - tłumaczył gość Czwórki. - Na przykład pyszne zapiekanki wychodzą z chleba i grzybów. Kasze, czy mięsa, które pozostały z wczoraj także wciąż można wykorzystać - polecał bloger. Jeśli nie mamy pomysłu na to, co zrobić z pozostałym jedzeniem, warto po prostu podzielić się z sąsiadami, zaprosić znajomych czy zanieść je do jadłodzielni.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska), Beata Ciepła (prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności), Eugeniusz Twaróg (autor bloga Niedzielny kucharz)

Data emisji: 08.05.2022

Godzina emisji: 13.14

kd

Czytaj także

TomatoTart, czyli alternatywa dla pizzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 12:05
Po sukcesach "feta pasty" i pieczonej owsianki swoje pięć minut w sieci ma przepis na pomidorową tartę. Jak ją przyrządzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superfood - dieta XXI wieku, czyli jedzenie do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
Dziś zarówno to, co jemy, jak i to, jak to jemy, ma nam przynosić maksymalne korzyści. Superfood - z czym to się je?
rozwiń zwiń