Polskie Radio
Section05
dom

Budownictwo jednorodzinne z niechlubnym rekordem. Tak źle nie było od 17 lat

Tak słabych danych w zakresie budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Polacy w 2023 r. zaczęli budowę niespełna 70 tys. domów na własne potrzeby. To o jedną trzecią mniej niż na przełomie lat 2021/22. Wtedy mieliśmy jednak największy boom w sektorze budownictwa jednorodzinnego - przypomina serwis wnp.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo dom inwestycje kredyt hipoteczny

Pompy ciepła. Przeczytaj, zanim zapłacisz rekordowe rachunki za prąd

Zapowiadane zmiany w prawie UE i dotacje na ekologiczne rozwiązania dla domu doprowadziły w ostatnich latach do skokowego wzrostu popytu na pompy ciepła. Mają ograniczać emisje gazów cieplarnianych i doprowadzić do osiągnięcia celów klimatycznych związanych ze zrównoważonym rozwojem. Sprawdzamy, jak pompy ciepła przekładają się na portfele ich użytkowników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ekologia społeczeństwo dom infografika

Dom w Chorwacji w cenie batonika? To możliwe, jednak pod kilkoma warunkami

Sprzedaż domów za symboliczne 1 euro jest europejskim sposobem na walkę z wyludnieniem miejscowości bądź regionu. Dotychczas w takich pomysłach specjalizowali się przede wszystkim Włosi, teraz dołączyli do nich Chorwaci, którzy zaproponowali jeszcze niższą cenę: 60 groszy. Kto może kupić taki dom i czy warto to zrobić?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Chorwacja dom wieś Radosław Nałęcz Trójka

Odśnieżanie chodników. Czy zawsze jest to obowiązek miasta?

Zima to obciążenie dla służb miejskich i dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Dla osób zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi to również ryzykowny okres, bo wypadki na zarządzanym terenie spowodowane nieuprzątnięciem śniegu czy lodu mogą ich bardzo dużo kosztować. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości zimą, kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście i na wsi? Co grozi za niedopełnienie swoich powinności?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bezpieczeństwo zima śnieg drogi chodnik odśnieżanie dom mandat nieruchomości straż miejska

Rzecznik PSP ostrzega: Wszystkich Świętych to czas zwiększonego ryzyka powstania pożarów

- Okres Wszystkich Świętych to czas szczególny, ale w chwili, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich, zwiększa się ryzyko powstania pożarów, zarówno tych przypadkowych, jak i celowych - powiedział rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych cmentarz straż pożarna bezpieczeństwo społeczeństwo mieszkanie mieszkania dom pożar

Darmowe projekty domów. Resort rozwoju: od października także o powierzchni 120, 150 i 180 m kw.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. będzie można pobrać od października br. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - podał w poniedziałek resort rozwoju. Szef MRiT Waldemar Buda dodał, że bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się "hitem".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda ministerstwo infrastruktury dom budowa mieszkanie budownictwo POLSKA społeczeństwo