Polskie Radio
Section05
dom

"Decyzja świadcząca o wrażliwości premiera". Gawin o zapowiedzi zakupu domu Skłodowskiej-Curie

- To bardzo ważna decyzja, bo Maria Skłodowska-Curie to najbardziej rozpoznawalna Polka w historii naszego państwa - tak o zapowiedzi zakupu domu, który należał do polskiej naukowiec, mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rząd Mateusza Morawieckiego Maria Skłodowska-Curie dom Paryż KULTURA pamiątki

Millennialsi przenoszą się na przedmieścia. Przesyt miastami widoczny na całym świecie

Atrakcyjność wielkich amerykańskich miast, takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago, najwyraźniej zaczęła słabnąć w oczach młodych osób jeszcze zanim COVID-19 uderzył w 2020 roku. Korzystając z najnowszych danych, firma zajmująca się planowaniem finansowym SmartAsset odkryła, że millennialsi w wieku od 25 do 39 lat emigrowali z dużych miast już przed kryzysem i przenosili się do stanów takich jak Teksas, Kolorado, Waszyngton i Arizona.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes migracja dom społeczeństwo

Domowe klimaty i domowe wspomnienia

To było wyjątkowe wydanie audycji, gdyż Justyna Grabarz, będąc jeszcze w klimacie poświąteczno-domowym, postanowiła, że to właśnie dom będzie motywem przewodnim spotkania. – Dom jako budynek, jako bezpieczna przestrzeń lub element wspomnień – doprecyzowała prowadząca, zachęcając jednocześnie do dzielenia się takimi właśnie wspomnieniami.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Zbigniew Wodecki Skubas dom rodzina Mata Trójka Justyna Grabarz

ANALIZA Wielka emigracja z miast. Jak COVID wpływa na przemieszczanie się ludności?

Pandemia koronawirusa jest odpowiedzialna za dramatyczną zmianę w sposobie życia i pracy na świecie. Podczas gdy ograniczamy nasz czas przebywania w miejscach publicznych i zachowujemy społeczny dystans, starając się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, całe rodziny wykonują podstawowe czynności, takie jak nauka, praca, zakupy, a nawet wizyty lekarskie w swoich domach, korzystając z ekranu i połączenia internetowego. Wielu doszło do wniosku, że te czynności można wykonywać w innych lokalizacjach niż miasto. Na całym świecie ruszyła lawina covidowej emigracji z miast.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes migracja COVID-19 koronawirus dom społeczeństwo