Polscy uczniowie z kosmicznymi sukcesami. "Przed nami finał konkursu"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 13:01
- Obecna szkoła nie uczy umiejętności miękkich, czyli m.in. współpracy w grupie. Tymczasem konkurs CanSat, w którym bierzemy udział, to doskonała okazja, by je rozwijać, a dodatkowo wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności. To też znakomity pierwszy krok w karierze naukowej, bo przed tymi uczniami świat swoi otworem - mówił Antoni Żywczak z AGH, opiekun grupy. 
Jak zadziała sprzęt skonstruowany przez krakowskich studentów?
Jak zadziała sprzęt skonstruowany przez krakowskich studentów?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Polscy uczniowie biorą udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat. Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu prototypu minisatelity oraz przeprowadzeniu za jego pomocą badań naukowych. Wyniki poznamy podczas finału już 15 kwietnia tego roku. 

- Uczniowie budują sondy o ograniczonych wymiarach, które jednocześnie będą musiały realizować określone misje - mówił Michał Ptak, jeden z członków krakowskiego teamu. - Do misji głównych naszej sondy należą pomiar temperatury i ciśnienia. Nasza sonda mierzy jednak także wilgotność, dokonuje też pomiaru promieniowania. Zawarliśmy w niej również detektor cząsteczek, które powstają w atmosferze w procesie kilkuetapowego promieniowania kosmicznego. Mamy także czujnik lotnych związków organicznych, dodatkowo pobieramy też próbki powietrza, które są badane pod kątem zawartości węglowodorów i ich pochodnych, a także m.in. dwutlenku węgla - wyliczał naukowiec. 

Sprawdź także:

Chodzi o zniwelowanie skutków efektu cieplarnianego. - To zadanie zaplanowane jest na wiele miesięcy, a niezbędne badania młodzi naukowcy wykonują z pasji - mówi opiekun grupy młodych naukowców Antoni Żywczak z AGH. - Chodzi o to, by stworzyć urządzenie dokonujące pomiarów, które jednocześnie zmieści się na określonej, niewielkiej powierzchni. To jest najtrudniejsza część pracy - zaznaczał gość Czwórki. 

Posłuchaj
12:41 nasa_PR4_AAC 2023_03_29-17-12-25.mp3 Sukcesy młodych naukowców z Krakowa (TOP/Czwórka)

Dziś naukowcy powoli finalizują swój projekt. - Do największych wyzwań należało m.in. zmieszczenie elementów dokonujących pomiarów w małym pudełeczku - mówili w rozmowie z Czwórką. Kolejne to dostęp do licznika Geigera. - Gdy budowaliśmy układ do mierzenia promieniowania, nie mogliśmy sprawdzić, czy działa - wspominali. - Wiele razy okazywało się, że jeden z elementów nie funkcjonuje tak, jak powinien, więc musieliśmy cofać się w badaniach o kilka kroków - wspominali. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Michał Ptak, Konstanty Kudla i Kacper Czekaj (CANcer Team Kraków), Antoni Żywczak (opiekun projektu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 17.15

kd