Wycieraczki - mały, ważny element wyposażenia samochodu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 20:15
Niby stały element samochodu, jednak często zapominany. Ich stan ma wpływ na widoczność podczas jazdy i nasze bezpieczeństwo na drodze. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć o wycieraczkach. 
Dobrze dobrane wycieraczki są ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze
Dobrze dobrane wycieraczki są ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodzeFoto: shutterstock/Song_about_summer

- Dzięki wycieraczkom możemy jeździć bezpiecznie. Utrzymują naszą szybę w odpowiednim stanie, tak żebyśmy mogli widzieć, co dzieje się przed naszym pojazdem - mówi Mariusz Michalak z Moto Fakty pl. - Właściwy stan tych elementów to istotny aspekt bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów przez cały rok.


Sprawne wycieraczki - większe bezpieczeństwo

Prawidłowe działanie wycieraczek jest wręcz nieocenione szczególnie wtedy, kiedy pada deszcz czy śnieg. Ważne są także, kiedy świeci słońce, kiedy trzeba umyć szybę. Jednak żeby mogły dobrze spełniać swoją funkcję, powinny być utrzymane w czystości i właściwie dopasowane do pojazdu.

- Skuteczność czyszczenia szyb zależy przede wszystkim od stanu wycieraczek. Na ich zużycie ma wpływ liczba cykli roboczych, ale także czas. Wynika to z normalnego starzenia się gumy, która jest głównym elementem wycieraczek - tłumaczy specjalista. - Warto się przyjrzeć, czy nasze wycieraczki spełniają swoją funkcję.


Wymiana - ważna rzecz

Znakiem, że dzieje się coś niedobrego z piórami wycieraczek, są smugi pozostawiane na szybie. Powinny też nas zaniepokoić wszelkie odgłosy przypominające piszczenie czy też niewłaściwe przeskakiwanie wycieraczek po szybie. Takie oznaki mogą wskazywać na konieczność wymiany wycieraczek.

- Producenci zalecają, żeby to robić minimum dwa razy do roku, najlepiej przed rozpoczęciem jesieni i po zakończeniu zimy - radzi rozmówca Mateusza Kulika. - Wszystko z uwagi na warunki atmosferyczne i ich wpływ na stan wycieraczek. Wtedy to w większym stopniu muszą one sobie radzić z opadającymi liśćmi, deszczem i śniegiem.


Sprawdź też:


Opóźnianie ich wymiany, gdy to koniecznie, nie tylko zmniejsza bezpieczeństwo na drodze, ale także może prowadzić do poważnych uszkodzeń. - Pióra wycieraczek działające w nieprawidłowy sposób mogą nam uszkodzić i porysować szybę - tłumaczy Mariusz Michalak. - W najbardziej drastycznych przypadkach mogą spowodować jej pęknięcie, zwłaszcza gdy dostanie się pod pióro kamyczek.


Posłuchaj
08:02 Czwórka/TOP - wycieraczki 30.03.2023.mp3 Wycieraczki - małe, ważne wyposażenie samochodu (TOP/Czwórka)

 

Wymiana wycieraczek nie jest trudna. Należy zadbać o to, żeby były właściwie dobrane do modelu samochodu. - Przy ich wyborze powinniśmy kierować się ich jakością. Wybierać te od sprawdzonych producentów i z wyższej półki - zwraca uwagę specjalista. - Na każdym opakowaniu jest instrukcja ich instalacji. Jednak jeśli nie możemy sobie poradzić, skorzystajmy z pomocy fachowców.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Chcesz kupić używane auto? O tym powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:30
Kupno używanego samochodu to duże wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto słabo zna się na motoryzacji. Mimo to auta "z drugiej ręki" cieszą się coraz większym wzięciem, a ich ceny stale rosną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarne chmury nad kierowcami. Jak jeździć w trakcie burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 08:00
Na razie sierpień rozpieszcza nas, jeśli chodzi o pogodę, ale warunki atmosferyczne w Polsce potrafią się szybko zmieniać. Jak w takich sytuacjach chronić auto i jego pasażerów?
rozwiń zwiń