Chcesz kupić używane auto? O tym powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:30
Kupno używanego samochodu to duże wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto słabo zna się na motoryzacji. Mimo to auta "z drugiej ręki" cieszą się coraz większym wzięciem, a ich ceny stale rosną.  
Kupno używanego samochodu może wiązać się ze sporym ryzykiem. Na co zwrócić uwagę?
Kupno używanego samochodu może wiązać się ze sporym ryzykiem. Na co zwrócić uwagę?Foto: Max kegfire/Shutterstock

Ryzyko jest zawsze

Decyzja o kupnie używanego samochodu może jednak wiązać się ze sporym ryzykiem, bo duża część oferowanych aut jest niedoinwestowana, ma za sobą poważne wypadki lub wymaga pilnych i kosztownych napraw. W rezultacie, kupujący, który wydaje swoje oszczędności i niejednokrotnie musi się wesprzeć kredytem, staje przed problemem kolejnych wydatków. - Tutaj zawsze istnieje ryzyko, bo nie wiemy, na jaki egzemplarz trafimy - przyznaje Mariusz Michalak z serwisu Motofakty.pl. - Dlatego, zanim podpiszemy umowę o kupnie używanego auta, powinniśmy poświęcić czas, żeby pojazd dokładnie sprawdzić.

Najlepszy - pierwszy właściciel

Idealną sytuacją jest ta, w której auto kupujemy od pierwszego właściciela. - Jeżeli pojazd zbyt często zmieniał właścicieli, powinna zapalić nam się czerwona lampka, czy z tym samochodem nie jest przypadkiem coś nie tak i czy przypadkiem każdy nie traktuje go jak kukułczego jaja - przestrzegał w Polskim Radiu mechanik Paweł Kwiatek. - Ważna jest także liczba współwłaścicieli. Przy podpisywaniu umowy muszą być obecne wszystkie osoby, które  widnieją w dowodzie rejestracyjnym - zaznacza.

Zanim kupisz, idź do fachowców

Jeśli chodzi o stan techniczny pojazdu, warto go sprawdzić w profesjonalnym serwisie albo stacji diagnostycznej. - Chodzi o stan nadwozia i podwozia, ocenę kondycji silnika i podzespołów. Warto też przyjrzeć się wyposażeniu, czy jest ono kompletne - wymienia rozmówca Mateusza Kulika. - Oczywiście niektóre z tych rzeczy widać na pierwszy rzut oka, ale ja jednak radziłbym, żeby zaufać fachowcom. Mechanicy dysponują odpowiednimi narzędziami i są w stanie lepiej ocenić kondycję pojazdu - zwraca uwagę. 

Zobacz także:

Auto powypadkowe i jazda próbna

Osoby, które słyszą, że auto jest po wypadku, w pierwszej chwili najczęściej chcą zrezygnować z transakcji. Tymczasem gość Czwórki przekonuje, że najważniejszy w tej sytuacji nie jest sam wypadek, tylko to, jak auto zostało naprawione. - Tutaj nie ma reguły, ale mechanik, który dysponuje odpowiednią wiedzą, jest w stanie ocenić, czy naprawa blacharska została przeprowadzona właściwie i czy nie wda nam się zaraz korozja - tłumaczy Mariusz Michalak. - Przy okazji wizyty w warsztacie warto też poprosić o przeprowadzenie jazdy próbnej - podkreśla.

Posłuchaj
08:31 CZWÓRKA TOP - auto 22.06.2022.mp3 Jak kupić używane auto? (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik  

Gość: Mariusz Michalak (dziennikarz Motofakty.pl)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Za wolno nie wolno - spokojna jazda może zaszkodzić kondycji naszego auta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 23:15
Nie zawsze tylko dynamiczna i szybka jazda może negatywnie wpływać na nasz samochód. Sprawdzamy, w jaki sposób spokojny styl prowadzenia auta może być dla niego niekorzystny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowymi drogami na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 07:18
Zbliżają się wakacje, które dla kierowców mogą okazać się zdecydowanie bardziej komfortowe. Tuż przed ostatnim dzwonkiem oddane zostaną bowiem ważne inwestycje drogowe.
rozwiń zwiń