Social media przed sądem. Czy nastolatki powinny mieć do nich dostęp?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 20:00
O tym, jaki wpływ media społecznościowe mają na psychikę dzieci i ludzi młodych, mówi się od dawna. Okręg szkolny Seattle Public Schools przeszedł w tej sprawie od słów do czynów i pozwał do sądu najpopularniejsze społecznościówki za domniemane niszczenie zdrowia psychicznego młodzieży. 
Jaki wpływ mają media społecznościowe na ludzi młodych? Czy są największym zagrożeniem współczesności?
Jaki wpływ mają media społecznościowe na ludzi młodych? Czy są największym zagrożeniem współczesności? Foto: Leszek Glasner/Shutterstock

- Statystyki pokazują, że media społecznościowe takie jak TikTok, Facebook czy Instagram niszczą życie psychiczne dzieci. Widać to w liczbach samobójstw i prób samobójczych - przekonuje Wojtek Wieman, autor podcastu "Yes Was Podcast". - Według badań to społecznościówki są odpowiedzialne za taki stan rzeczy i nie powinniśmy udawać, że tego problemu nie ma. 

Aplikacje zaprojektowane tak, żeby uzależniały

Kluczowe są mechanizmy wykorzystywane w social mediach, które skutecznie niszczą mózgi użytkowników i narażają młodzież na poważne problemy. - Te usługi żyją przede wszystkim z serwowania reklam. Im więcej ich będzie i im bardziej będą one skuteczne, tym lepiej, bo firmy i akcjonariusze na tym zarobią. Więc wszyscy, bez wyjątku, tak tworzą te aplikacje, żeby one jak najsilniej uzależniały - wyjaśnia Maciej Gajewski ze Spider’s Web. - Dzieci i młodzież przeglądają społecznościówki, bo nie chcą, żeby coś je ominęło. Te usługi zaprojektowane są tak, żeby chciały zobaczyć jeszcze jedno zdjęcie i przeczytać kolejnego posta. W ten sposób uzależniają się od telefonu, co już samo w sobie jest szkodliwe, ale też stają się introwertyczni, zapadają się w sobie, coraz trudniej jest im nawiązywać relacje z rówieśnikami i coraz trudniej rozmawiać o problemach.

Sprawdź też:

Pozwów będzie coraz więcej

Dlatego też coraz więcej podmiotów i instytucji przygląda się działaniu takich mediów i coraz częściej słyszy się pytanie: czy social media powinny być dostępne dla najmłodszych? I tego dotyczy pozew Seattle Public Schools. - Według autorów pozwu, najpopularniejsze społecznościówki na świecie mają zaszyte mechanizmy, które wydłużają czas, jaki młodzi ludzie na nich spędzają. Mówiąc wprost: działają tak, żeby uzależnić - podkreśla Wojtek Wieman. - Nie jestem przekonany, czy pozew będzie na tyle skuteczny, by zmienić politykę tych firm, ale osoby odpowiedzialne za takie portale na pewno mogłyby zrobić coś więcej niż do tej pory. Maciej Gajewski dodaje, że tych pozwów na pewno będzie więcej. - Uzależniający wpływ takich usług jest bezdyskusyjny i nie wymaga udowodnienia. Kwestią dyskusyjną - a rozstrzygnie to sąd - jest to, czy usługodawcy przekroczyli granice prawne. Niezależnie od tego, co w szczegółach zostanie ustalone, gdzie leży wina rodziców, gdzie dzieci, a gdzie social mediów, jestem pewien, że czekają nas zmiany, szczególnie w kontekście młodocianych - podkreśla.

Posłuchaj
09:50 CZWÓRKA TOP - spolecznosciowki.mp3 Młodzież a media społecznościowe - jak rozwiązać problem uzależnienia? (TOP/Czwórka)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby mądre korzystanie z mediów społecznościowych, ale brzmi to jak wytarty slogan. - Nie ma złotego środka i nie ma jednego rozwiązania. Na pewno trzeba jednak rozdzielić to, co dzieje się w internecie, od rzeczywistości. I to właśnie na ten temat powinniśmy rozmawiać z dziećmi - dodaje Wieman. 


Widok uczniów siedzących pod klasami z telefonami w rękach jest już niestety normą Widok uczniów siedzących pod klasami z telefonami w rękach jest już niestety normą

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak

Goście: Wojtek Wieman (autor podcastu "Yes Was Podcast"), Maciej Gajewski (Spider’s Web)

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 17.12

kul/kor