Światy zastępcze to pułapka samotności

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:00
Kultura popularna przez obietnice bez pokrycia przyczynia się do osamotnienia. Czym są światy zastępcze? W jaki sposób stały się zbiorowym mechanizmem ucieczki? 
Audio
  • Paweł R. Wojciechowski, autor książki "Światy zastępcze. Samotność wobec kultury" opowiada o światach zastępczych (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock.com

Coraz częstsze uzależnienia od mediów społecznościowych, reality show, własnego wizerunku i popularności czy rzeczywistości wirtualnej oraz zjawiska takie jak kult młodości, samotność w sieci, to tematy zastępcze naszych czasów.

- Światy zastępcze, po które sięgamy, to zbiorowy mechanizm ucieczki - mówi Paweł R. Wojciechowski, psychoterapeuta. - W wielu sytuacjach potrzebujemy gdzieś uciec, w jakiś rodzaj osamotnienia, a tą ucieczkę zapewnia nam kultura, jakiś temat, który w niej odnajdziemy - dodaje. 

Utrwalona w kulturze popularnej wspólna samotność staje się groźna i nieprzewidywalna, odbiera poczucie sensu życia, jednocześnie nadając życiu sens pozorny. - Światy zastępcze dają dużo satysfackcji, dużo zabawy, pozwalają rozegrać w działaniu coś, o czym trudno się mówi: agresję, złość - mówi gość Czwórki. - Niestety niekoniecznie pozwalają się z tym uporać - dodaje.

Światy zastępcze to nie jest sposób, który nas zbliża jako społeczność Paweł R. Wojciechowski

Do czego potrzebne jest nam podtrzymywanie złudzeń dotyczących tego, co daje nam poczucie szczęścia? Dlaczego oszukujemy samych siebie? Co nas zmusza do ucieczki? Jak ustrzec się przed wewnętrzną pustką, wypaleniem i samotnością? O tym rozmawialiśmy z Pawłem R. Wojciechowskim, autorem książki "Światy zastępcze. Samotność wobec kultury".

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Paweł R. Wojciechowski (psychoterapeuta, autor książki "Światy zastępcze. Samotność wobec kultury")

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kul

Czytaj także

Społecznościówki a psyche. Które dołują najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 12:30
Brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie do spraw Zdrowia Publicznego zajęło się związkami zdrowia psychicznego i platform społecznościowych. Który, według badaczy, serwis społecznościowy najgorzej wpływa na naszą psychikę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyktat piękna. Jak mu nie ulegać?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 13:40
Gwiazdy są zawsze piękne, młode i mają nienaganną figurę. Instagramowe matki są zadbane i uśmiechnięte, dzieci domyte, grzeczne oraz pięknie ubrane. Mężczyźni mają wyrzeźbione klaty i śnieżnobiałe zęby. Mieszkania na błysk.
rozwiń zwiń