Anieli - nieoczywisty debiut po Firebirds i Hey

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 21:23
Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk od ponad 25 lat trafiają ze swoją muzyką do serc słuchaczy, jednak drogi obojga artystów przebiegały zupełnie inaczej. Dziś, jako duet Anieli, wydają singiel "Jaśniejąca", a w teledysku do tego utworu pojawi się Kasia Nosowska. 
Czy muzycy z duetu Anieli podbiją polski rynek?
Czy muzycy z duetu Anieli podbiją polski rynek?Foto: shutterstock.com/Volha Werasen

Za zespołem Anieli stoi jedna z najbardziej nietuzinkowych historii na polskiej scenie. Joanna Prykowska dotychczas znana była szerszej publiczności z występów z zespołem Firebirds, jeszcze w latach 90. Paweł Krawczyk zmieniał kilka składów, aby stać się w końcu filarem i główną - obok Kasi Nosowskiej - postacią w jednym z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki, czyli Hey. W rozmowie z Czwórką oboje przyznali, że Anieli to dla każdego z nich nowy rozdział w muzycznym życiu.

Debiuty (nie)debiutantów

Dla Joanny Prykowskiej to powrót na scenę po wielu latach nieobecności. - Jestem onieśmielona i speszona - mówiła wokalistka. - Dla nas jako duetu to prawdziwy debiut - podkreślała. Dla Pawła Krawczyka to pierwsza autorska kreacja po latach spędzonych w Heyu. - Sam zawsze dołączałem do różnych grup, Hey też istniał kilka lat, zanim się tam znalazłem. Dlatego Anieli to dla mnie prawdziwy debiut - podkreślał.

Kamień węgielny Katarzyny Nosowskiej

Jak wspominali artyści, "kamień węgielny" pod powstanie grupy Anieli położyła Katarzyna Nosowska. - Początkowo spotkaliśmy się po to, by stworzyć trio, jednak po jakimś czasie plany się zmieniły i ostatecznie zostaliśmy duetem. Dziś jednak musimy przyznać, że prawdopodobnie bez inicjatywy Kasi nie byłoby tego projektu - opowiadał Paweł Krawczyk. 

Źr. KayaxTV|Anieli - Jaśniejąca feat Nosowska (Official Video)

Właśnie trwają prace nad długogrającym albumem grupy, a krążek ukazać się ma w pierwszej połowie tego roku. Anieli zabierają nas w świat eleganckich, atmosferycznych piosenek oraz artystów takich jak Sinead O’Connor, Tanita Tikaram, Roxy Music, Talk Talk, a nawet Cocteau Twins i Portishead. - Nagrywaliśmy bardzo szybko, właściwie w każdy weekend powstawała piosenka za piosenką. Wszystko nam sprzyjało. Mieliśmy założenie, by duet Anieli nie był projektem jednego utworu, materiał na całą płytę jest gotowy - opowiadała Joanna Prykowska.

Posłuchaj
10:20 anieli czwórka 21 styczeń 2022 18_37_46x.mp3 Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk opowiadają o projekcie Anieli (Będzie głośno/Czwórka) 

- Mam nadzieję, że po latach moja wrażliwość nie uległa zmianie, że słuchacze to usłyszą, a przede wszystkim wyczują - podkreślała. Jak tłumaczył Paweł Krawczyk, także muzycznie album jest podróżą sentymentalną do lat 80. i 90. - Mam nadzieję, że brzmi to współcześnie, ale nawiązania są ewidentne - podkreślał. - Mam nadzieję, że będzie możliwość, by w tym roku zagrać jeszcze pierwsze koncerty.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: "Będzie głośno!"

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Joanna Prykowska, Paweł Krawczyk (muzycy grupy Anieli)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń