OBRASQi czarują muzyką, nieszablonowymi dźwiękami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 10:39
OBRASQi poznaliśmy w Czwórce w 2019 roku. Ich singiel "HolyGram" znalazł się na pierwszym miejscu jednego z zestawień listy przebojów "Będzie Głośno". Muzycy wydali album, teraz zapowiadają kolejny i wciąż, coraz głębiej, zanurzają się w swoich dźwiękach, których nie da się zaszufladkować.  
Obrasqi
ObrasqiFoto: Piotr Dering/mat. promocyjne

Muzyka zespołu OBRASQi zaliczana jest do indie-dreampop-rocka, jednak wykracza daleko poza ramy jednego gatunku. Zespół sięga zarówno do klimatycznych elementów art-rocka jak i do nowoczesnych popowych brzmień elektronicznych, tworząc obok krótkich piosenek, wielominutowe utwory, wzbogacone o delikatny kobiecy głos.

Skład zespołu tworzą Monika Dejk-Ćwikła (śpiew, teksty), Artur Wolski (gitary, klawisz) oraz Jarek Bielawski (perkusja). Jak zauważa Damian Sikorski w grupie nie ma basisty. - Radzimy sobie bez basu, ale ja pogrywam na basie. Staram się - zdradza wokalistka. - Na koncertach na klawiszach wygrywam bas, a raz nawet sięgnęłam po instrument strunowy - dodaje

Muzyka OBRASQów jest trudna do zaszufladkowania. Ich kompozycje to utwory przeróżne, piosenki, długie dźwiękowe pejzaże. - Tworząc i chcą coś przekazać, nie na zasadzie, że tworzę produkt, tylko chce w to włożyć emocje i treść, to niewiadomą jest czy utwór będzie miał minutę czy 10 minut - mówi Artur Wolski. - Tu ważne są emocje. Czasem utwory zamykają się w 3 minutach, a czasem 8 minut nie wystarcza by przekazać harmonie czy tekst - dodaje. 

Utwory OBRASQów zaczynają się od muzyki. Goście Czwórki zdradzają, że najpierw powstaje szkic utworu, do którego Monika wymyśla tekst. - Ten tekst układa ostateczną formę utworu - podkreśla Artur. - Tworzenie moich tekstów wygląda tak, że ja cała wchodzę w muzykę. Zanurzam się w szkic muzyczny przygotowany przez Artura i czekam na moment, kiedy słowa zaczynają płynąć i sklejać się z tą muzyką - dodaje wokalistka. 

OBRASQi mają na koncie debiutancki album, teraz zapowiadają kolejny. Damian Sikorski zauważa, że ich kompozycje są jak proces malowania obrazu. - Malujemy dźwiękiem obrazy i tworzy sami nasze wizualizacje. OBRASQi to obrazy w dźwiękach, dźwięki w obrazach - podkreślają muzycy. - Na pierwszą płytę przelaliśmy to, co przez lata zbieraliśmy muzycznie i chcieliśmy pokazać inne spojrzenie, zahaczające o inne gatunki. Nie chcieliśmy, by ktoś nas połączył z konkretnym gatunkiem - dodaje. 


Posłuchaj
29:11 czwórka będzie głośno 03.06.2022 obrasqi.mp3 Zespół OBRASQi opowiada o swojej muzyce (Będzie głośno/Czwórka)

 

Goście Damiana Sikorskiego zgadzają się, że ich kompozycje to nocna muzyka. Na drugiej płycie zapowiadają nowe elementy dźwiękowe. - Będziemy dalej nurkować w świecie rocka progresywnego, będą piosenki, długie kompozycje, dużo różnych dziwnych dźwięków, ASMR - zdradza Monika. - Pewną zapowiedzią tego, co znajdziemy na kolejnym albumie jest singiel "Obiecaj". 

Ciekawostką jest, że OBRASQi zdecydowali się na master nadchodzącej płyty w kanadyjskim studiu J Master. Na nowy album musimy zaczekać do 2 września. 


mój grudzień - OBRASQi (Official Album Video)/OBRASQi

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: OBRASQi (Monika Dejk-Ćwikła – śpiew, teksty, Artur Wolski – gitary, klawisz oraz Jarek Bielawski – perkusja)

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 18.15

pj

Czytaj także

Kowalski z krążkiem "Anomalie". "Marzenia się spełniają"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 19:24
- Ta płyta to dziesięć historii, które są dosłownie "wyjęte" z mojego życia. Ostatnie lata pełne były zmian i zawirowań, ale staram się je traktować jak lekcje i wyciągać z nich wnioski - tłumaczył aktor i wokalista Adi Kowalski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Fire" zespołu Hey w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 13:02
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Fire" zespołu Hey. - Jest to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych - mówi w Czwórce dziennikarz.
rozwiń zwiń