Patrycja Kosiarkiewicz: każdy z nas jest twórcą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 21:00
- Każdy z nas jest jest twórcą. Każdy może to w sobie odnaleźć - przekonuje Patrycja Kosiarkiewicz, wokalistka, kompozytorka, tekściarka, inicjatorka akcji "Pisz lepiej", której dwupłytowy album właśnie ukazał się na rynku. 
Patrycja Kosiarkiewicz
Patrycja KosiarkiewiczFoto: Kamila Markiewicz-Lubańska

Właśnie ukazał się - po blisko dziesięcioletniej przerwie - dwupłytowy album Patrycji Kosiarkiewicz. Album zawiera 2 krążki: pochodzące z 2020 roku "Ogólnie chodzi o to", promowane pięcioma singlami oraz premierową "Hulaj duszę"

- W tym sławetnym 2020 roku uznałam, że trudno będzie wydać album "Ogólnie chodzi o to" w wersji fizycznej. Płyta już trochę czekała i to był moment, żeby ją wydać, dlatego ukazała się w streamingu, a nie na fizycznym nośniku - mówi artystka w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Minęły kolejne dwa lata i moi słuchacze bardzo się dopominali tego wydawnictwa w wersji fizycznej. Nie wiedziałam, że ludzie tak lubią mieć wersje CD, gdy żyjemy w czasach streamingów - dodaje. 

Patrycja Kosiarkiewicz przyznaje, że nie chciała, żeby było "goło", pragnęła, by słuchacze dostali coś więcej, stąd pomysł na epkę. Tak powstała "Hulaj dusza". - To opowieść o wielowymiarowej podróży duszy. Taki trochę koncept album. Dusza opowiada, co widzi w przeróżnych miejscach - mówi artystka. 

W studiu Czwórki Patrycja Kosiarkiewicz wraca też do zmiany, którą przeszła na przestrzeni lat. Wspomina fonograficzny debiut na płycie Acid Drinkers, debiutancki album, którego lekkie piosenki okazały się prawdziwym sukcesem. - Od tamtej pory wiele się wydarzyło w moim życiu, poobserwowałam sobie życie, wyszłam z huraoptymizmu. Poszłam w kierunku balansu - opowiada. - Idę ze zrozumieniem, że życie jest i takie, i takie. O tym od dłuższego czasu pisuję - dodaje. 


Posłuchaj
29:03 czwórka będzie głośno 24.06.2022 19.17.33 19.46.37.mp3 Patrycja Kosiarkiewicz opowiada o swojej muzyce i kursie pisania tekstów (Będzie głośno/Czwórka)


- Do tworzenia podchodzę misyjnie. Przekaz jest dla mnie najważniejszy - zdradza. - Ja pracuję ze sobą, uważam, że to jest rola artysty, żeby później puścić to dalej - dodaje. 

Patrycja Kosiarkiewicz - Hulaj dusza (lyric video)/Patrycja Kosiarkiewicz

Patrycja Kosiarkiewicz jest kompozytorką i tekściarką. Od lat pisze teksty dla siebie i innych, precyzyjnie rozgranicza te dwie strefy. - Ja nigdy nie piszę tekstu najpierw, zawsze piszę tekst do muzyki. One są zawsze wpasowane w kontekst muzyczny, często w kontekst aranżacyjny - opowiada. - Pisanie dla innych jest czymś innym niż pisanie dla siebie - tu jestem dużo bardziej wolna, choć piszę szybko - dodaje z uśmiechem. 

Pisanie tekstu dla kogoś to przeróżne wyzwania. Artystka spotyka się z młodymi artystami, ale też pracuje z legendami, jak zespół Kombii.

Swoim talentem i pracą z tekstami postanowiła się podzielić. Stworzyła półroczny projekt kurs online połączony ze wsparciem osobistym dla autorek i autorów tekstów piosenek. - To jest program, nie tylko warsztat. Daje on pewne elementy warsztatu, różne patenty i mnóstwo różnych ćwiczeń, ale jest też w tym bardzo dużo wsparcia dla autora, który musi się w tym w jakiś sposób odnaleźć, w tej bardzo trudnej branży - dodaje. 

Artystka przyznaje, że jest dumna ze swego projektu, jeszcze nikt przed nią czegoś takiego nie zaproponował. - Jest tam dużo rzeczy, które uczą inspiracji, wejścia w siebie. Dotykamy wielu tematów, podróży bohatera, czerpania z archetypów - zdradza. - To, co najważniejsze, na kurs przychodzą nie tylko młodzi artyści, ale też bardzo dojrzali. Wszyscy mamy się uczyć pisać lepiej - dodaje. - Każdy z nas jest twórcą, każdy musi znaleźć własne tworzywo. 

Patrycja Kosiarkiewicz - Nadmiar/Patrycja Kosiarkiewicz

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Patrycja Kosiarkiewicz

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 19.17

pj

Czytaj także

Robert Cichy: zatęskniłem za Prodigy i Fatboy Slimem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:30
- Pierwsze kroki w muzyce stawiałem z gitarą pod pachą, ale potem kumpel z osiedla przyniósł gramofon i zaczął skreczować. Album "3 & remixed" powstał jako wyraz tęsknoty za tamtymi czasami - opowiada Robert Cichy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki interpretują ludowe pieśni żałobne

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:20
Polskie Znaki ratują pamięć polskich pieśni ludowych. - "Rzeczy ostatnie" to płyta, która, balansując na granicy tradycji i nowoczesności, opowiada o śmierci i przemijaniu - mówią Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek. 
rozwiń zwiń