Tradycje pogrzebowe i pieśni żałobne Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 07:00
- Człowieka żadnego się nie pogrzebało bez tych modlitw śpiewanych przez ludność świecką, nie tylko przez kościół - tak o pieśniach żałobnych z Suwalszczyzny i tradycyjnym pogrzebie z tego regionu opowiadał Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk.  
Audio
  • Dawne polskie tradycje pogrzebowe (Dwójka/Źródła)
Józef Murawski z zespołu Pogranicze z Szypliszk na Muzycznej Scenie Tradycji
Józef Murawski z zespołu Pogranicze z Szypliszk na Muzycznej Scenie Tradycji Foto: Grzegorz Śledź

Śpiewak opowiedział o charakterze obrzędów pogrzebowych, które nadal jeszcze napotkać można na terenach granicznych Polski i Litwy.

W audycji słuchaliśmy także archiwalnych wywodów etnolożki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Anny Zadrożyńskiej, która tłumaczyła, jak ludzie reagowali na śmierć kiedyś i współcześnie.

- Nie zawsze umiera się w domu, a jeśli nawet, to ciało zostaje zabrane do przechowalni gdzieś. Kiedyś tak nie było, zwłaszcza na wsi przy ciele zmarłego urządzano kilkudniowe czuwania. Dziś są coraz rzadsze, ale bywają - opowiadała prof. Zadrożyńska. - Proces umierania człowieka było dla domowników świętem, bogatym w symbolikę. Umierający w tym ważnym momencie stawał się kimś najważniejszym w całej społeczności, bo przekraczał próg życia i śmierci. Dzisiaj większość ludzi umiera w szpitalu, a tradycja wymagała, żeby człowieka odpowiednio żegnać, pozwolić mu odejść i w tym odejściu mu pomóc.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Anna Zadrożyńska (etnolog), Józef Murawski (kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Morawy dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 06:00
Na styku trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej, od setek lat, tereny południowych krańców powiatu raciborskiego zamieszkuje ludność morawska. Tam przenieśliśmy się w "Źródłach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pieśni przejścia" - wkrótce płyta

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:30
Projekt, który w wykonaniu duetu Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix Festiwalu "Nowa Tradycja" w 2017 roku, doczeka się wkrótce wydania płytowego. W "Źródłach" Paweł Grochocki i Olga Kozieł opowiadali o "Pieśniach przejścia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Provinz Posen - tańce wielkopolskie sto lat później

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 08:50
- Mieliśmy całkowitą wolność, mogliśmy zrobić wszystko i zrobiliśmy… wszystko po swojemu - tak opowiadał o powstaniu najnowszej płyty grupy Provinz Posen, jego współtwórca, Michał Szturomski.
rozwiń zwiń