"Blask" debiutancka płyta duetu Anieli - muzyków z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 19:00
Anieli to niezwykły głos Firebirds, czyli Joanna Pyrkowska oraz Paweł Krawczyk, który napisał muzykę na wszystkie płyty zespołu Hey w XXI wieku. Muzycy wydali właśnie płytę "Blask". 
Anieli i Damian Sikorski
Anieli i Damian SikorskiFoto: Karina Terzoni

"Blask" to dojrzały debiut. To 10 atmosferycznych piosenek z bardzo osobistymi, kobiecymi tekstami Aśki. W piosenkach duetu Anieli słychać tęsknotę za szczerymi relacjami międzyludzkimi, miłością prawdziwą i "lepszymi czasami". To niekiedy poetyckie, czasem proste, życiowe historie - zawsze ujmujące i szczere. Płytę promują single: "Jaśniejąca" - opowieść o przyjaźni z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej; "Niemiłość" - traktująca o samotności w złotej klatce; "Przesilenie" letni hymn o niezależności; oraz love story o zabarwieniu noir "Nie ruszaj się". 

Uczucia po debiucie

Dziś, po dwóch latach pracy, album został oddany w ręce słuchaczy. - Poczuliśmy ulgę, że to już jest. To jest dziwne uczucie, parę płyt wydałem już w życiu, ale te dzisiejsze czasy są jakieś dziwne. Mnóstwo razy przekładaliśmy termin premiery. Różne okoliczności to powodowały - przyznaje Paweł Krawczyk. - Mieliśmy już dużo czasu, żeby się ucieszyć, że ta płyta jest - dodaje. 

- Ja się bardzo cieszę. Wykonałam ogromną pracę, ogromny trud. Wiele myśli mi się kołatało po głowie, bo to jest takie moje duże wejście na scenę po długiej nieobecności - zdradza Joanna Pyrkowska. - Nie wiedziałam, że mnie czeka taka przyszłość płytowa. Żegnałam się już z muzyką, ze względu na różne okoliczności życiowe - dodaje. 

Jak z tria powstał duet i co miała z tym wspólnego Kasia Nosowska

Duet Anieli powstał dzięki inicjatywie Kasi Nosowskiej, i różnym kolejom losu. - To był Kaśki pomysł. To matka chrzestna naszego zespołu, taka trochę pośrednia - przyznają muzycy. - Ona nie powiedziała "wy założycie duet", a pomysł był taki, żeby założyć trio. Nawet odbyliśmy jedną próbę. Później przyszło lato, jesień, Katarzyna miała inne plany. Po prostu tak się dzieje, bez złych emocji - dodaje. 

Pierwszym singlem duetu Anieli była piosenka "Jaśniejąca". Na jesieni zostanie wydany jej remiks, który będzie utrzymany w housowym stylu. - On będzie nawet bliższy temu, co stworzyliśmy na pierwszej próbie. Ta "Jaśniejąca" znana z singla powstała później - zdradza Paweł Krawczyk. 


Posłuchaj
47:52 2022_09_09 19_05_37_PR4_Bedzie_glosno.mp3 O swojej debiutanckiej płycie "Blask" opowiada duet Anieli (Będzie głośno/Czwórka)

 

Joanna Pyrkowska związana była z zespołem Firebirds, Paweł Krawczyk pisał muzykę zespołu Hey. Z pewnością trudno będzie uniknąć porównań ich twórczości w duecie Anieli z wcześniejszymi dokonaniami. - W ogóle się tym nie martwiliśmy, tworząc - przyznają muzycy. - Ja nie czułem, że muszę kontynuować dorobek zespołu Hey - dodaje Paweł. - Ja też nie miałam obaw, że nasi odbiorcy powiedzą, że to Firebirds - uzupełnia Joanna. 

Tekstowo i koncertowo

Na "Blasku" jest 10 utworów. 9 z nich to piosenki, do których słowa napisała Joanna Pyrkowska. - Ciągle mam dużo do powiedzenia. Myślę, że ta wrażliwość przez te wszystkie lata mi się nie stępiła, a wręcz przeciwnie. Dziś może wszystko widzę w ostrzejszym świetle, choć sama złagodniałam. Nie jestem tak czarno-biała jak kiedyś, widzę dużo rzeczy pośrodku. Chcę zostawić komentarz, ocenić to, co mnie otacza - przyznaje tekściarka.

Anieli - Niemiłość (Official Video)/KayaxTV


Artyści zdradzają, że w pierwszym etapie tworzenia płyty pracowali online. W późniejszym czasie Joanna przyjeżdżała do Warszawy na weekendy. - Myślimy, że te 9 piosenek, 10 utworów, powstało w pięć weekendów - mówią. - Podczas tych spotkań powstało też trochę zaczynów, zalążków innych utworów. 

Pierwszy koncert Anieli mieli okazję zagrać w wyjątkowym miejscu - w Filharmonii Szczecińskiej. Przyznają, że sala filharmonii to wymarzone miejsce na koncert, nastrój dodatkowo budowały wizualizacje i towarzystwo świetnych muzyków. - Zagraliśmy koncert marzeń. Tam wszystko się zgadzało - przyznają. 

Duet Anieli na płytę zaprosił kilku gości. W "Jaśniejącej" słyszymy Katarzynę Nosowską. Album swą obecnością wzbogacili też: Michał Gołąbek, wybitny gitarzysta aktualnie występujący w zespole Moniki Brodki, gra też z Andrzejem Smolikiem, na płycie Anieli zagrał na pedal steelu; Michał "Dimon" Jastrzębski w jednej piosence zagrał na perkusji - to jedyna piosenka, w której jest żywa perkusja; w trzech utworach na syntezatorach piękne partie gra Rafał Malicki, wybitny polski producent związany z zespołem Mosqitoo. 

- Na naszych koncertach gramy utwory z debiutanckiej płyty, ale pojawia się też "Harry" Firebirds czy "Mimo wszystko" zespołu Hey - zdradzają muzycy. - To chyba jest nieuniknione, my mamy swoją muzyczną przeszłość - dodają i zapowiadają, że już tej jesieni siądą do pracy nad kolejną płytą duetu Anieli. Nie planują rozciągać pracy na długo, wiedzą, że jeśli chcą koncertować jako debiutanci, to potrzebują kolejnych piosenek.

Anieli - Nie ruszaj się (Official Video)/KayaxTV

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Anieli (Joanna Pyrkowska oraz Paweł Krawczyk)

Data emisji: 09.09.2022

Godzina emisji: 18.09

pj

Czytaj także

Kowalski z krążkiem "Anomalie". "Marzenia się spełniają"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 19:24
- Ta płyta to dziesięć historii, które są dosłownie "wyjęte" z mojego życia. Ostatnie lata pełne były zmian i zawirowań, ale staram się je traktować jak lekcje i wyciągać z nich wnioski - tłumaczył aktor i wokalista Adi Kowalski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń