Mikromusic - jubileuszowa płyta i stare piosenki w orkiestrowych wersjach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 21:00
2 czerwca ukaże się nowa płyta Mikromusic. O znanych piosenkach w orkiestrowych aranżacjach, braku prądu podczas koncertu i tym, co nadejdzie już wkrótce, opowiada Natalia Grosiak. 
Pierwszą solową piosenką Natalii Grosiak był Damian, czyli ukłon w stronę Damiena Ricea.
Pierwszą solową piosenką Natalii Grosiak był "Damian", czyli ukłon w stronę Damiena Rice’a.Foto: mat. promocyjne / No Lekko

Zespół Mikromusic istnieje już od 20 lat. W tym czasie grupa wydała 12 albumów i zagrała setki koncertów. Nowy album, który został zarejestrowany w sali Narodowego Forum Muzyki, to celebracja okrągłej rocznicy. Całej płyty będzie można posłuchać już 2 czerwca, a na razie Mikromusik prezentuje kolejne single w nowych aranżacjach. To "Operacja na otwartym sercu" z płyty "Kraksa" oraz piosenka "Sopot" z płyty pt. "Piękny koniec". Nowe aranżacje stworzył członek zespół Mikromusic, Adam Lepka. On również dyrygował orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej. 

Najnowszy album zespołu będzie nosił tytuł "Mikromusic z górnej półki". - Historia tego tytułu jest dość zabawna. Ja długo nie wiedziałam, jak go nazwać - przyznaje Natalia Grosiak, wokalistka. - Nie chciałam sztampy "Mikromusic symfonicznie", a wiadomo, że zagraliśmy z orkiestrą i w pięknej wielkiej sali. Zadzwoniłam do Dawida i mówię mu, że głowie się z tym tytułem. Powiedziałam: może nazwijmy to "Mikromusic na grubo"... "na tłusto", na co Dawid powiedział: Nie - z górnej półki - dodaje. 

Mikromusic zagrał z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. To koncert wymarzony dla niejednego muzyka. - Tradycją Mikromusic jest nagrywać albumy koncertowe. Ja miałam takie marzenie, żeby po każdej trasie koncertowej, wieńczącej nową płytę, nagrywać koncertówkę - wspomina gość Damiana Sikorskiego. - Tak było np. z "Mikromusic w Starym Maneżu". To był rok 2018, byliśmy w szczytowym punkcie, byliśmy zgrani i rozegrani. Fani doceniają to i uważają, że to nasz najlepszy album koncertowy. 

Posłuchaj
56:31 2023_05_26 19_03_01_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Natalia Grosiak opowiada o nadchodzącym albumie "Micromusic z górnej półki" (Będzie głośno/Czwórka)

Na "Mikromusic z górnej półki" zachwyca świetny miks, mastering i produkcja. Natalia Grosiak zdradza, że pod tym względem zespół jest samowystarczalny. Większość aranży napisał Adam Lepka, trębacz zespołu. Aranż do "Burzowej" stworzył Robert Jarmużek, pianista. Za miks i mastering odpowiada Robert Szydło, basista, a nad wszystkim czuwał jako producent Dawid Korbaczyński.

- Ja wymyśliłam Mikrośpiewnik, który okazał się straszną męką dla naszego zespołu - śmieje się Natalia Grosiak. - To słowa i akordy do 23 naszych piosenek. Początkowo miało być ich tylko 13, ale uznałam, że nie ma sensu się ograniczać i wybrałam wszystkie te, które moim zdaniem, są najważniejsze, najbardziej nośne. 

Już w piątek, 2 czerwca będziemy mogli cieszyć się świeżo wydanymi: winylem, cd i śpiewnikiem. Wokalistka Mikromusic podkreśla, że wydane są na tłusto. 

Bez prądu

Wrocławski koncert Mikromusic, choć przygotowany bardzo dokładnie, nie obył się bez wpadki. Zabrakło prądu. - To wydarzyło się niemal na początku koncertu. Nie była to krótka przerwa, bo trwało to 43 minuty - wspomina gość Czwórki. - Inicjatorem ratunku dla tej sytuacji był nasz gość, Kuba Badach, który wyszedł z propozycją, żeby poopowiadać kawały przed publicznością. Odpowiedziałam mu, że nie umiem opowiadać kawałów, ale on miał jedną fajną anegdotę i razem wyszliśmy na scenę. Zaczęło się dziać coś pięknego. Tylko ci, którzy tam byli, wiedzą, co tam się działo. Było bardzo zabawnie, mnóstwo śmiechu, było zabawnie. W pewnym momencie wszedł Dawid z zespołem i zaczęliśmy grać "Takiego chłopaka", bez grama prądu. To się zapisało na kamerach, ale nie oddaje tej atmosfery. Ci, którzy tam byli, mówili, że czuli się jak na małej prywatnej imprezie - a było tam 1000 osób. 2 czerwca Mikromusic zagrają jeszcze raz we Wrocławiu z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a potem ruszą w trasę koncertową. - 2 czerwca zagramy jeszcze raz ten sam koncert, ale ja dodatkowo zaśpiewam piosenkę "Oddychaj" w towarzystwie samej orkiestry. Ten nowy aranż dodatkowo stworzył Robert Jarmużek. To jest przepięknie zrobione - mówi Natalia. - Później będziemy odwiedzać Polskę z orkiestrą Janka Stokłosy. Zagramy w przepięknych salach. 

Mikromusic zaczął już prace nad kolejnym studyjnym albumem. Gość Damiana Sikorskiego przyznaje, że gotowe jest już pięć nowych piosenek. - Mamy głód grania czegoś nowego - przyznaje i zdradza, że nagrywa też swoje solowe rzeczy, które wypuszcza ot tak. Mam ich jeszcze wiele. Mam frajdę z tego, że jestem muzykiem - mówi po 20 latach na scenie. 

MIKROMUSIC Operacja na otwartym sercu (Official Live Video)/Mikromusic

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Natalia Grosiak

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 19.13

pj

Czytaj także

Mikromusic: publiczność na koncertach śpiewa głośniej niż my

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:00
W listopadzie minie rok od premiery szóstego studyjnego albumu zespołu Mikromusic. - O ile krążek "Piękny koniec" i piosenka "Takiego chłopaka" wprowadziły nas na salony, o tyle płyta "Tak mi się nie chce" kompletnie nas pootwierała - opowiada Natalia Grosiak, wokalistka, autorka tekstów i piosenek.
rozwiń zwiń