"Wydaj płytę z Będzie głośno!". Prawo autorskie - jak chroni twórców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 13:30
Czwórka już po raz 6. zaprasza debiutantów do wzięcia udziału w konkursie "Wydaj płytę z Będzie głośno!". - Twórzcie to, co Wam mówi serce, to co czujecie i jak czujecie. To jest najważniejsze - mówi Miłosz Bembinow, przewodniczący zarządu ZAiKS-u, partnera konkursu. Obok artystycznych działań, warto zadbać o prawa autorskie i swoją twórczość rejestrować.
Konkurs Czwórki Wydaj płytę z Będzie głośno może być platformą do rozwinięcia kariery muzycznej.
Konkurs Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!" może być platformą do rozwinięcia kariery muzycznej.Foto: shutterstock/kondr.konst
  • Już po raz szósty wystartował konkurs Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!".
  • Czwórka promuje młodych, zdolnych, polskich muzyków, którzy nie mają jeszcze kontraktu z żadną wytwórnią.
  • Zgłoszenia można przesyłać za pomocą specjalnego formularza do 20 października 2023 r. Rozstrzygnięcie akcji nastąpi pod koniec listopada, 
  • Nagrodą jest wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia, oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie Głośno!" i w mediach społecznościowych.
  • Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, które w tegorocznej edycji przyzna nagrody finansowy za najlepszą muzykę i teksty.

Będzie Głośno! - pod takim hasłem Czwórka promuje młodych, zdolnych, polskich muzyków, którzy nie mają jeszcze kontraktu z żadną wytwórnią. Czwórka także wspiera autorskie projekty młodych twórców. Od lat konkurs Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!" cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Nie bez przyczyny, bo nagrodą w konkursie jest wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia, oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie Głośno!" i w mediach społecznościowych.

To w Czwórce zadebiutowało wiele uznanych obecnie gwiazd polskiej sceny m.in. Marta Zalewska, Sara Kordowska, zespół Myasta, Wrona, a udział w konkursie stał się dla nich przepustką do dalszej kariery.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY JEST TU>>>

ZAiKS - czym się zajmuje?

Od lat partnerem konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" jest ZAiKS, który jest fundatorem nagrody finansowej za najlepszą muzykę i teksty. - To już sześć lat dobrej współpracy z Czwórką i wspierania debiutantów. Należy bowiem podkreślić, że ZAiKS wspiera nie tylko tych bardzo znanych, ale wszystkich twórców - mówi gość audycji. - ZAiKS chroni praw autorów, kompozytorów, a także twórców innych dziedzin.

Miłosz Bembinow, zauważa, że często młodzi artyści, tworząc piosenki i wrzucając je do internetu nie myślą o ochronie swojej twórczości. Nie zdają sobie sprawy, że mają prawo do tantiem. Podkreśla jednocześnie, że wszyscy artyści są równi wobec prawa autorskiego.

Zobacz także:

- Takie inicjatywy, jak konkurs Czwórki, nie tylko pomagają rozwijać karierę młodym twórcom. Uświadamiają im także, już na starcie, że od pierwszego utworu, który stworzyli należy się im ochrona ich praw - zaznacza. - ZAiKS w tym pomaga, wystarczy dopełnić pewnych formalności, które nie są w tej chwili skomplikowane. Wszystko odbywa się online. Krok po kroku można przejść bardzo prostą instrukcję. W tej chwili jest to naprawdę przystępne i dostępne.


Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!"

Prawa autorskie - jak je chronić?

Tworząc utwór, artysta nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie jego popularność. Czasem w ciągu paru dni hit może rozbrzmiewać w każdej rozgłośni i mieć tysiące odtworzeń w internecie. - Rejestracja piosenki jest bardzo wyraźnym śladem, że utwór powstał i kto jest jej autorem - tłumaczy gość Czwórki. - W momencie, rejestracji jest ona chroniona prawem i dzięki temu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, może dbać o interesy jej twórców. Wówczas w ich imieniu ZAiKS rozlicza się z telewizją, z radiem, z platformami streamingowymi, filharmonią czy z estradą. Twórcom należą się za to pieniądze. Kluczowe jest to, żeby każdy owoc swojej twórczości odpowiednio zarejestrować.


Posłuchaj
33:08 Czwórka/Będzie Głośno_ Zaiks - Będzie głośno! 10.09.2023.mp3 Miłosz Bembinow, przewodniczący zarządu ZAiKS-u o ochronie praw autorskich (Będzie głośno!/Czwórka)

 

1 września wystartował konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Na stronie www.czworka.online  dostępny jest formularz, dzięki któremu można przesyłać zgłoszenia i materiał do odsłuchu. Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić dwa warunki:

  • mieć gotowy materiał na płytę cyfrową 
  • nie posiadać kontraktu z żadną wytwórnią muzyczną.

Rozstrzygnięcie akcji nastąpi pod koniec listopada (24 listopada), kiedy ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu. Wyda on debiutancką płytę cyfrową z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia. Premiera albumu oraz promujący go koncert planowane są na 2024 rok. Oczywiście w studiu radiowej Czwórki.


***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Miłosz Bembinow (przewodniczący zarządu ZAiKS)

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 21.15

aw/DS