Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu. "Historie, które łapią za serce"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 15:40
Maraton Piosenki Osobistej na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, które promują piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki. Laureatką tegorocznej odsłony została Żaneta Łabudzka.
Do tegorocznej odsłony Konkursu Piosenki Osobistej w Świeciu zgłosiło się 43 wspaniałych wykonawców, którzy są na poczatku artystycznej drogi. (zdj. ilustracyjne)
Do tegorocznej odsłony Konkursu Piosenki Osobistej w Świeciu zgłosiło się 43 wspaniałych wykonawców, którzy są na poczatku artystycznej drogi. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com
  • Maraton Piosenki Osobistej odbywa się od 1984 roku.
  • Jesienią w Świeciu spotykają się twórczynie i twórcy piosenki autorskiej.
  • Do tegorocznej odsłony zgłosiło się 43 wykonawców - m.in. znani z anteny Czwórki Sophie Szklarska, AG Carmen i Niesłuchowski.  
  • W gronie jury znalazły się Izabela Biernat i Patrycja Kosiarkiewicz. 
  • Konkurs Piosenki Osobistej 2023 wygrała Żaneta Łabudzka. 


Maraton Piosenki Osobistej - jaka jest jego historia?

Wydarzenie zapoczątkowane przez bydgoskich i toruńskich studentów w połowie lat 80. XX wieku przeszło swoistą transformację, dostosowując się do potrzeb współczesnych żaków, a przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to, co najważniejsze, pozostało bez zmian - jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. - Wszystko zaczęło się w 1984 roku, wtedy, z inicjatywy bydgoskich i toruńskich muzyków, powstał maraton piosenki studenckiej i turystycznej "Nocne śpiewanie". Z czasem przekształcił się w Maraton Piosenki Osobistej - o początkach imprezy opowiada Monika Ton, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, gospodarz Maratonu. - Za każdym razem gdy mogę posłuchać uczestników Maratonu, raduje mi się serce. To znakomite polskie zespoły, artyści, soliści. Oni prezentują własną, autorską muzykę. To nas cieszy. Nasz konkurs nastawiony jest na autorską twórczość, to nas wyróżnia na tle innych festiwali.

Posłuchaj
54:05 2023_10_27 20_02_13_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Maraton Piosenki Osobistej 2023 - pierwsza godzina audycji festiwalowej (Będzie głośno!/Czwórka)

Koncert w domu. Olędzka zaprezentowała "Motyli Sen" 

Ze Świecia pochodzi Olędzka. Artystka wydała właśnie debiutancki album "Motyli Sen" i na Maratonie Piosenki Osobistej zaprezentowała premierowe piosenki. - Jestem podekscytowana tym, że usłyszeli je "moi ludzie" i to zaledwie tydzień po premierze - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Nagrałam płytę, która opowiada o mojej potrzebie oderwania się od rzeczywistości. Zasadniczo nie jestem fanką pracy studyjnej, wolę koncerty na żywo, więc za każdym razem nie mogę się doczekać, kiedy wyjdę na scenę. Mam nadzieję, że moje teksty są na tyle uniwersalne, że słuchacze będą mogli się z nimi utożsamić. Odważyłam się, zrobiłam pierwszy krok i teraz czekam, co wydarzy się dalej.    

OLĘDZKA - Motyli Sen [Official Video] | OlĘDZKA


Zobacz także:

Patrycja Kosiarkiewicz w składzie jury

Uczestniczki i uczestników Maratonu Piosenki Osobistej, który odbył się 27 października, oceniało jury, w którego składzie znalazły się Izabela Biernat i Patrycja Kosiarkiewicz. - Do tej pory zdarzało mi się jurorować w konkursach młodzieżowych, gdzie wykonawcy śpiewali covery. W Świeciu jest inaczej, artystki i artyści prezentują autorskie utwory i mnie, jako zawodową songwriterkę, bardzo to cieszy - mówi Patrycja Kosiarkiewicz. - Tegoroczny Maraton Piosenki Osobistej różni się od ubiegłorocznego wydarzenia, ale nie chodzi mi tu o poziom, tylko o emocje - ocenia Iza Biernat. - Laureatka przeglądu chwyciła mnie za serce swoimi piosenkami.    

Posłuchaj
52:37 2023_10_27 21_02_32_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Maraton Piosenki Osobistej 2023 - druga godzina audycji festiwalowej (Będzie głośno!/Czwórka)

 

Żaneta Łabudzka lauretką Konkursu Piosenki Osobistej

Do tegorocznej odsłony Konkursu Piosenki Osobistej zgłosiło się 43 wspaniałych wykonawców. W Centrum Kultury w Świeciu swoje piosenki zaprezentowali: AG Carmen, Bartek z piekła, Klaudia Borczyk, Michał Włodarczyk, Mikołaj Macioszczyk, Niesłuchowski, Sophie Szklarska, Weronika Wardak i Werusha. Laureatką konkursu została Żaneta Łabudzka. Jako wokalistka brała udział w telewizyjnych talent show, wystąpiła także podczas "Debiutów" na 52. KFPP w Opolu. W 2029 roku ukazał się debiutancki album artystki - "Sobą z Tobą"

Żaneta Łabudzka i Damian Sikorski w Czwórce - 2019 rok. Żaneta Łabudzka i Damian Sikorski w Czwórce - 2019 rok.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Data emisji: 27.10.2023

Godzina emisji: 20.00

kul


Czytaj także

Rubens i "Piosenki, których nikt nie chciał" na winylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:40
To jeden z najgłośniejszych debiutantów ostatnich lat. Za pierwszą płytę Rubens otrzymał sześć nominacji do Fryderyków. Teraz "Piosenki, których nikt nie chciał" ukazały się na winylu. - To spełnienie moich marzeń - mówi artysta w Czwórce. - Zawsze lubiłem płyty winylowe, były bliskie memu sercu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet KiM. Album "Opowieści" wciąga swoim eklektyzmem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 22:07
Duet KiM tworzą Edyta i Jacek Chrzanowski - muzycy z olbrzymim doświadczeniem. Teraz wspólnie debiutują własnym albumem "Opowieści". 
rozwiń zwiń