"Czas Apokalipsy". Historia jednego zdjęcia Chrisa Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 18:04
- Wtedy nie wolno było robić zdjęć, ani pokazywać się na ulicy z aparatem, więc trzeba było się chować i robić je z ukrycia - wspominał Chris Niedenthal, autor legendarnego zdjęcia "Czas Apokalipsy".
2001 rok. Chris Niedenthal pozuje przy jednym z najsłynniejszych swoich zdjęc wykonanych w czasie stanu wojennego.
2001 rok. Chris Niedenthal pozuje przy jednym z najsłynniejszych swoich zdjęc wykonanych w czasie stanu wojennego. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

SKOT i żołnierze przy koksowniku pod warszawskim kinem Moskwa, w tle plakat do filmu Coppoli "Czas Apokalipsy". To zdjęcie-symbol Chrisa Niedenthala obiegło świat w pierwszych dniach stanu wojennego. Wprowadził go w 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski, a w tym roku, 13 grudnia we wtorek, obchodzić będziemy już 41. rocznicę tego wydarzenia. Słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala stało się fotograficznym symbolem tamtego okresu. 

- Trzeba zrozumieć, że na początku stanu wojennego niczego nie można było "zamierzyć" - wspominał fotograf w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia. - Po pierwsze nie wolno było robić zdjęć, pokazać się na ulicy z aparatem. Trzeba było się chować. Wówczas jechałem Rakowiecką i już wtedy chciałem zrobić to zdjęcie z auta. Na rogu stał żołnierz i kierował ruchem. Czułem, że to zdjęcie już dobrze się "kroi". Potem skręciłem w prawo, w Puławską i zobaczyłam dopiero ten SKOT, i zrozumiałem, że trzeba zrobić je z góry, nie z ulicy. Znalazłem wejście do budynku. Nie pukałem jednak do drzwi nieznajomych osób, bałem się, bo przecież nie wiadomo, kto by mi otworzył - opowiadał Chris Niedenthal. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2022_12_10-15-47-20.mp3 Chris Niedenthal o zdjęciu "Czas Apokalipsy (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Stan wojenny - serwis specjalny <<<

Fotografowi udało się dostarczyć rolki filmowe ze świeżo zrobionym zdjęciem do Berlina i tam wydrukowano jest po raz pierwszy - w mniejszym formacie i bez nazwy kina. Z czasem fotografia i tak stała się popularna i symboliczna. - To zdjęcie pokazuje cały nasz stosunek do ówczesnych wydarzeń i tego, co się wtedy działo. Dlatego to ważne zdjęcie dla Polaków, ale także dla mnie. Może formalnie nie jest do dobre zdjęcie, ale symbolicznie tak. Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się je zrobić - podkreślał Chris Niedenthal. 

Takie samo zdjęcie, prawdopodobnie dzień później, zrobił Ireneusz Piotrowski, fotograf-amator.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 15.19

kd

Czytaj także

Ryszard Kaczorowski - harcerstwo, misja i Polska

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:00
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku. Harcerz, żołnierz, działacz emigracyjny, dyplomata - całe życie służył Polsce. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Jego życie było służbą Polsce. 
rozwiń zwiń