Polskie Radio

"Stało za nim harcerstwo - realna siła w wolnym świecie". Dr Jan Tarczyński wspominał Ryszarda Kaczorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:35
- Rośnij chłopcze zdrowo. Będziesz Polsce potrzebny - powiedział do młodego harcerza, a późniejszego prezydenta Polski na uchodźstwie marszałek Józef Piłsudski. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta II RP, wspominał dr Jan Tarczyński w audycji "Nieznani Znani 24", w ramach cyklu wspomnieniowego o ofiarach katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • Jan Tarczyński wspomina Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej ("Nieznani znani 24" / PR24)
Ryszard Kaczorowski
Ryszard KaczorowskiFoto: PAP/Artur Reszko

Gość audycji Polskiego Radia 24 wspominał prorocze słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, które ten wypowiedział do młodego harcerza Ryszarda Kaczorowskiego.

- Rośnij chłopcze zdrowo. Będziesz Polsce potrzebny - powiedział poważnie Piłsudski podczas przypadkowego spotkania z młodym Kaczorowskim na dworcu kolejowym.

Realna siła

Szmajdziski new 1200.jpg
"To był niewyobrażalny koszmar". Żona o śmierci Jerzego Szmajdzińskiego w katastrofie smoleńskiej

Dr Tarczyński, który był dyrektorem biura ostatniego prezydenta II RP, w audycji przypomniał, że za Kaczorowskim "nie stała żadna partia polityczna, ale harcerstwo".

- To była realna siła w wolnym świecie. Dzięki harcerstwu można było osiągnąć wiele na rzecz Polski - powiedział Tarczyński.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Melak: mój brat Stefan do końca walczył o prawdę o Katyniu

Przypomniał przy tym, jak w końcu lat 60. prezydent Kaczorowski wydał polskim harcerzom żyjącym w wolnym świecie dyrektywę, aby próbowali wstępować w struktury władzy w kraju, w którym przebywali po II wojnie światowej.

- To zaowocowało na bardzo różnych poziomach. (...) W miarę upływu lat mieliśmy polskiego harcerza na stanowisku ministra edukacji w Kanadzie, polski harcerz był dyrektorem generalnym ministerstwa wojny we Francji, polski harcerz wydawał "Financial Times", a inny doradzał pani Thatcher, słynnej premier Wielkiej Brytanii - wymienił Tarczyński.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

* * *

Audycja: "Nieznani znani 24"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Jan Tarczyński

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 20.08

PR24/st

Czytaj także

Anna Fotyga o Aleksandrze Szczygło: połączyła nas przyjaźń z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 17:05
- Pamiętam taką scenkę podczas inauguracji, kiedy prezydent przejmował zwierzchnictwo nad wojskiem. Był mróz, było ciemno, bo to odbywało się po południu. Wśród wszystkich oficjeli stało dwoje jednak niższych urzędników, Olek Szczygło i ja. Ludzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego - w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Fotyga wspominała zmarłego w katastrofie smoleńskiej Aleksandra Szczygło
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kochał pracować ze studentami". Żona Tomasza Merty wspomina swojego męża

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 17:05
- Tomek funkcję urzędnika pełnił z konieczności. Przede wszystkim był nauczycielem akademickim, kochał pracować ze studentami - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Audycja z cyklu "Nieznani Znani 24", w ramach cyklu wspomnieniowego o ofiarach katastrofy smoleńskiej, była poświęcona jej mężowi, Tomaszowi Mercie.
rozwiń zwiń