Polskie Radio
Section05
Ryszard Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 104 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

Kazimierz Sabbat: "zło i niebezpieczeństwo od państwa oddalać"

- Przysięgam praw zwierzchniczych państwa bronić, jego godności strzec, zło i niebezpieczeństwo od państwa oddalać, a troskę o jego dobro za naczelny poczytywać sobie obowiązek - mówił Kazimierz Sabbat w czasie uroczystości zaprzysiężenia na prezydenta. Dziś 34. rocznica śmierci przedostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Sabbat Ryszard Kaczorowski Rząd RP na Uchodźstwie

32 lata temu Lech Wałęsa został prezydentem RP. Do kraju powróciły insygnia władzy prezydenckiej

- Obejmując urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgam uroczyście narodowi polskiemu, że postanowieniom konstytucji wierności dochowam - powtarzał słowa roty Lech Wałęsa. Tego dnia ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał mu insygnia władzy prezydenckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa Stanisław Tymiński POLSKA Rzeczpospolita Wojciech Jaruzelski HISTORIA Ryszard Kaczorowski

Polskie państwo na uchodźstwie. Prof. Rabiński: to temat mało znany

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie stanowił legalną kontynuację władz II RP, zmuszonych do opuszczenia kraju w wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR we wrześniu 1939 roku. Przez dziesięciolecia o zagadnieniu tym nie mówiono jednak wcale. - To temat mało znany - przyznaje prof. Jarosław Rabiński, dyrektor Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Edward Raczyński Kazimierz Sabbat Ryszard Kaczorowski

"Mój druh". Reportaż o Karolinie i Ryszardzie Kaczorowskich [POSŁUCHAJ]

Wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim opowiedziała o swoim mężu, harcerzu, prezydencie i wielkiej stracie po tragedii smoleńskiej. Karolina Kaczorowska była pierwszą damą Polski w latach 1989-90 i żoną ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zmarła w Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Bojaryn Ryszard Kaczorowski reportaż reportaż w Jedynce

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie powrócą do kraju

"Misja: Wolna Polska" - to hasło akcji, którą w poniedziałek (26.09) zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej zwieńczeniem będzie ponowny pochówek trzech prezydentów Polski na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Zaplanowano go na 12 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kaczorowski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski

Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dziedziczak: nie było miejsca, gdzie można oddać im hołd

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w czasie poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski świątynia opatrzności HISTORIA historia Polski komunizm okupacja niemiecka pamięć Jan Dziedziczak Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Ryszard Kaczorowski

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Kaczorowski odeszli 2022 II RP emigracja

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo historia Polski

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski historia Polski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24