X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
Audio
  • O Polsce lat 90. opowiada dziennikarz i reporter Piotr Lipiński (Klucz kulturowy/Czwórka)
Serial W labiryncie w reż. Pawła Karpińskiego był pierwszą polską telenowelą, którą  TVP prezentowała na przełomie lat 80. i 90. Na zdjęciu: Wiesław Drzewicz (L), Leon Niemczyk (2L) i Agnieszka Robótka-Michalska (P)
Serial "W labiryncie" w reż. Pawła Karpińskiego był pierwszą polską telenowelą, którą TVP prezentowała na przełomie lat 80. i 90. Na zdjęciu: Wiesław Drzewicz (L), Leon Niemczyk (2L) i Agnieszka Robótka-Michalska (P)Foto: TVP/PAP

W jednym z reportaży opisałem historię rolnika, nie mógł spłacić kredytu w banku, związał się z mafią i zaczął w swoim gospodarstwie produkować heroinę Piotr Lipiński

Reportaże z Polski lat 90. gość Czwórki pisał razem z Michałem Matysem. Teraz autorzy zebrali je w książce po to, by przypomnieć, jak naprawdę wyglądała ta dekada. - To był gigantyczny skok na główkę. Niestety, jak się później okazało, niektórzy skakali do pustego basenu, a kraj był zbyt biedny, żeby pomóc najbardziej potrzebującym - opowiada Lipiński.

Lata 90. to był czas, kiedy Polacy zaczęli się urządzać w nowej rzeczywistości i brali swój los w swoje ręce. W każdej miejscowości powstawały targowiska, na których tworzyły się zręby współczesnej polskiej gospodarki. - Sprzedawało się wówczas mnóstwo książek - wspomina dziennikarz i reporter historycznych. - Na ustawionych na ulicy leżankach pojawiły się kolorowe okładki. To było coś niebywałego, że nagle zaczęliśmy sobie przyswajać, niedozwoloną jak dotąd, sensacyjną literaturę zachodnią - wyjaśnia.

W latach 90. zostać sprzedawczynią w prywatnym sklepie oznaczało tyle, co dziś być prezesem firmy Piotr Lipiński

Piotr Lipiński tłumaczy także dlaczego pasty do zębów nakręciły rynek reklamowy w Polsce, a naukowcy byli bez przeszłości. Opowiada również o tym, gdzie Polacy szukali ukojenia starganych nerwów i transformacyjnych niepokojów.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Lipiński (współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.")

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 15.09

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak