X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W kuchni Adama Mickiewicza. "Rozsmakowywał się bardziej w języku, niż potrawach"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:13
Adam Mickiewicz urodził się w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji postanowiliśmy zbadać kulinarną przeszłość Wieszcza.
Audio
  • Pomuchle, figalety i brunele - zagładamy do kuchni bohaterów książek Adama Mickiewicza (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ulleo/Pixabay

Jak się okazuje - nie taką odległą. To Adam Mickiewicz jest autorem książki o ziemniakach pt. "Kartofla. Poemko we czterech pieśniach". Pieśń pierwszą rozpoczyna inwokacja skierowana do roślinności Ziemi ze szczególnym uwzględnieniem niebagatelnej roli ziemniaka.

Jak duże znaczenie dla twórczości Mickiewicza miało to dzieło? - Opisy potraw, które na stronach "Pana Tadeusza" umieszczał Adam Mickiewicz są bardzo wiernie oddanymi przepisami z "Compendium Ferculorum" Stanisława Czernieckiego - pierwszej, w całości zachowanej polskiej książce kucharskiej - opowiadał prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Wszystkie kortuzy, arkasy i blemasy to nic innego, jak dania pochodzące z XVII-wiecznej kuchni polskiej. Na podstawie tego przykładu widać, że Wieszcz w większym stopniu rozsmakowywał się w nazwach tych potraw, niż w samych daniach, bo nie było to coś, co serwowane było wówczas na co dzień - tłumaczył. 

Czym są pomuchle, figalety, draganty, czy, brunele? Jaka potrawa była charakterystyczna dla kuchni czasów Mickiewicza? Czy możemy odtworzyć XVII-wieczne dania w naszej kuchni? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Kinga Michalska - dziennikarka; prof. Jarosław Dumanowski (z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 13.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak