"Nagrał 576 singli zanim stał się sławny". Rocznica śmierci Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:30
Kosmita, kamaleon, wizjoner. David Bowie. W drugą rocznicę śmierci muzyka przybliżamy postać jednego z najważniejszych i najbarwniejszych artystów w historii popkultury.
Audio
  • David Bowie - szkic do portretu jednego z najważniejszych współczesnych artystów (Pierwsze słyszę/Czwórka)
David Bowie na koncercie we Frankfurcie - maj 1983 rok
David Bowie na koncercie we Frankfurcie - maj 1983 rok Foto: PAP/DPA/Fryderyk Gabowicz

- Bowie w każdej swojej odsłonie był wiarygodny i w zasadzie w każdej był świetny. Wyznaczał trendy, ale też w umiejętny sposób wykorzystywał te, ktore już obowiązywały - mówi Jordan Babula z miesięcznika "Teraz Rock".


Czytaj także
bowie 1200.jpg
David Bowie w Warszawie. Będzie mural dla artysty?

Kiedy w połowie lat 60. XX wieku pojawił się na scenie, nie od razu było widać, że ma kompleksowy pomysł na siebie. Przez całą dekadę lat 60. szukał sposobu, żeby się wyrazić i -  jak jak przyznał w jednym z wywiadów - nagrał 574 single zanim został zauważony. - Z jednej strony David Bowie ma na koncie wielkie przeboje, które spokojnie mogłaby zagrać kapela na weselu, z drugiej - w jego dorobku znajdziemy czysty artyzm. Przebieg jego działalności artystycznej i biznesowej od lat stawiany jest jako wzór - podkreśla dziennikarz muzyczny Marcin Cichoński.

David Bowie uczestniczył w wielu projektach, współpracował z ikonami muzyki. Co miał wspólnego z lądowaniem Amerykanów na Księżycu? W jaki sposób bójka z dzieciństwa wpłynęła na jego sceniczny image? Jak wyglądał jego pobyt w Warszawie? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 6.27

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artysta z sercem na dłoni. Piotr Rogucki u Natalii Zamilskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 08:00
Po raz pierwszy w historii programu, w "Nocnym TransPorcie" zagościł mężczyzna, który uśmiechem rozbraja wszystko i wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Cure. O wszystkich strachach Roberta Smitha

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:50
W 2018 roku The Cure będą świętować 40-lecie istnienia. - To zespół który zmienił mroczną prostotę w dziedzinę sztuki - opowiada dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska.
rozwiń zwiń