Joy Division. Uciekając przed życiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 15:10
- Zimna muzyka, smutne teksty i wszechobecna melancholia. To robiło ogromne wrażenie. Wtedy i dziś - o zespole Joy Division opowiada dziennikarz Maciej Majewski.  
Audio
  • Historia Joy Division (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Joy Division na koncercie w Bowdon Vale Youth Club - marzec 1979 rok
Joy Division na koncercie w Bowdon Vale Youth Club - marzec 1979 rokFoto: PAP/Photoshot/Martin O'Neill / Retna Pictures

Zespół powstał w 1976 roku w Manchesterze. Najpierw nazywał się Warsaw, do historii muzyki przeszedł jako Joy Division. - Jest w ich muzyce coś takiego, że ma się ciarki, kiedy się jej słucha. Nie mógł jej tworzyć ktoś, kto do końca był szczęśliwy. Kto czuł się w życiu na swoim miejscu - przekonuje Mateusz Tomaszuk, autor "Off Control". 


Czytaj także
nirvana 1200.jpg
Nirvana. "Hymn o niczym i wypolerowane melodie"

Choć w dyskografii grupy są tylko dwa albumy studyjne, to Joy Division ma w swoim dorobku jeden z najlepszych singli w historii muzyki. - Utwór "Love Will Tear Us Apart" nie ukazał się na żadnej płycie, nie licząc składanek, a do dziś jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji - dodaje Maciej Majewski z magazynu "Metal Hammer" i portalu JazzSoul.pl.

W jaki sposób radiowa Czwórka przyczyniła się do popularyzacji twórczości Joy Division? Które zespoły do dziś kontynuują zimnofalowe tradycje? Więcej na ten temat w materiale Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 7.20

kul/kd

Czytaj także

Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
Prawie 20 lat temu fani kultowego zespołu Blur przeżyli szok - okazało się, że britpop przerzucił się na hip hop. Tak w skrócie powstał muzyczny fenomen Gorillaz - animowany projekt, stworzony przez muzyka Damona Albarna i angielskiego mistrza komiksów Jamiego Hewletta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan - od gwiazdy folku do legendy rocka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:00
- To ojciec piosenki, która mówi o sprawach ważnych, która nie służy wyłącznie rozrywce - mówił Filip Łobodziński, muzyk, tłumacz, autor książki o twórczości Boba Dylana "Duszny kraj".
rozwiń zwiń