Postaw sobie dinozaura w salonie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:38
Dzięki nowym technologiom możemy dziś spotkać przedstawicieli wymarłych gatunków zwierząt w rozszerzonej rzeczywistości we własnym mieszkaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metha1819

Do czasu premiery "Parku Jurajskiego" w 1993 roku, dinozaury istniały w świadomości masowej jedynie w formie zdjęć szkieletów lub grafik w podręcznikach szkolnych. Pierwszym, który pokazał je w 3D był Steven Spielberg. Dziś, chcąc zobaczyć te niesamowite stworzenia z bliska nie musimy iść do muzeum. Możemy zrobić to za pomocą Bring Dinosaurs Back to Life with Augumented Reality - to nowa kolekcja eksponatów 3D, dostępna w darmowej aplikacji Google Arts & Culture.

Posłuchaj

03:18 CZWORKA_Google_Art_Culture 08_16_00.mp3 Rozmawiamy o aplikacji umożliwiającej oglądanie dinozaurów w 3D (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Prehistoryczne olbrzymy, dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, można obejrzeć w swoim salonie, pod dowolnym kątem i w dowolnym rozmiarze. 

- Uważam, że to fajna sprawa, bo można zobaczyć jak to wyglądało kiedyś - mówi przyrodnik Kacper Kowalczyk. - Miejmy jednak świadomość, że są to jednak nasze domysły, które powstały na podstawie naukowych i archeologicznych badań. Mamy teraz ciekawe narzędzie do porównania świata - obecnego i z epoki dinozaurów - dodaje gość audycji. 

Czytaj także:

W zbiorach aplikacji, obok dinozaurów, można zobaczyć m.in. model 3D dawno wymarłych morskich drapieżników, czy alki olbrzymiej, ptaka, który nie tak dawno wyginął, bo w XIX w. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 8.16

aw/kd