Meek, Oh Why? o klipie "Nocne niebo". "Burza emocji i sprawy ostateczne"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:53
Meek, oh Why?, czyli Mikołaj Kubicki zasłynął kilka lat temu krążkiem "Zachód", teraz powrócił z płytą "Offline", a promuje ją singiel "Nocne niebo". Teledysk do tego numeru pokazuje ostatnie chwile ludzi, którzy czekają na koniec świata. 
Meek, Oh Why? i Oliwia Krettek
Meek, Oh Why? i Oliwia KrettekFoto: Czwórka

Meek, Oh Why? powraca z nowym albumem "Offline". Czwarty studyjny album wokalisty trafił do sieci w marcu. Muzycznie to kolejny po "Zachodzie" ukłon w stronę brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hiphopowy groove. Na płytę "Offline" składa się dziesięć nastrojowych utworów w których poza narracją prowadzoną przez samego artystę usłyszymy Szczepana Pospieszalskiego, Kubę Więcka, czy Michał Żaka. Wszystko zamknięte w mrocznej, pozbawionej świateł historii, która z utęsknieniem nawołuje do wspomnień analogowego świata.

Artysta zaczął tworzyć numery na krążek w czasie pierwszych tygodni pandemii. Wydawnictwo zapowiadał singiel "Nocne Niebo". Teledysk do tego numeru pokazuje ostatnie chwile przypadkowych ludzi, którzy czekają na koniec świata. Otwiera go zdanie: "Gdyby Słońce eksplodowało, zostałoby nam 8 minut i 20 sekund, zanim energia wybuchu dotarłaby do Ziemi". - Tekst jest pomysłem Heleny Ganyalian i Bartka Szpaka, którzy są twórcami teledysku. Mimo mojego młodego wieku, sam mam w głowie sporo wątków funeralnych i dużo myślę o końcu czysto ludzkim i innych końcach, tych bardzo nieoczywistych - opowiadał artysta. Utwór otwiera syrena alarmowa. - To było dość niesamowite i nieprzyjemne. Dotychczas ten dźwięk kojarzył mi się z koncertami, a teraz słyszę go w materiałach związanych z sytuacją na Wschodzie. Teledysk ukazał się jednak na dwa tygodnie przed tymi wydarzeniami - podkreślał. 

Źr. Asfalt Records/Meek, Oh Why? - Nocne Niebo (Official Video)

Koncepcję teledysku do "Nocnego Nieba" przygotowywano przez kilka miesięcy, prace prowadzono przez trzy dni, równolegle z nagrywaniem zdjęć do innego utworu. - Trwało to cały weekend, pogoda dała nam troszkę słońca, ale i śniegu. Przebłyski światła słonecznego dawały bardzo duże możliwości, ale było bardzo zimno, więc musieliśmy wszystko robić jak najszybciej - wspominał wokalista. - Pamiętam ten moment, gdy projekt został zamknięty. To był czas, gdy nie potrafiłem odpuścić, więc gdy już wszystko zostało dopięte i ustalone, przespałem pierwszy raz od dłuższego czasu osiem godzin - opowiadał. 

Posłuchaj
10:41 meek oh why 2022_04_29-06-14-20.mp3 Meek, Oh Why? opowiada o pracy nad klipem do singla "Nocne Niebo" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W klipie zobaczymy samego wokalistę. Spędza on swoje ostatnie chwile wraz ze swoją filmową partnerką. Jest zamyślony, czasem krzyczy, ale też bawi się. - Czuję w tym teledysku przesłanie. Sam przeżyłem już kilka "końców świata" i apokaliptycznych wróżb. Ale prawdą jest, że życie nie jest nieskończenie długie, więc w finale klipu starsi ludzie stanowią pewien symbol oczekiwania. Wypatrujemy końca, który nie nadchodzi, aż nagle okazuje się, że się zestarzeliśmy - mówił artysta. - Dobrze jest odbyć czasem swoją podróż wewnętrzną, żeby nie przeczekać całego swojego życia.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 6.22

aw

Czytaj także

"Rocznik 92" Arka Kłusowskiego. Jak powstawał ten numer?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:25
Utwór "Rocznik 92" znalazł się na debiutanckim krążku artysty pt. "Po tamtej stronie". - Utwór w subtelny i nieprzesadzony sposób pokazuje samotność i pewien rodzaj niezrozumienia młodych ludzi - mówił wokalista w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń