Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:30
- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/eamesBot

Ludzi z różnymi rodzajami depresji widzę w w swoim gabinecie codziennie dr Sławomir Murawiec

Rozmowa przez telefon jak wejście na K2

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - chorobą podstępną i wyniszczającą, która swoje żniwo zbiera także w pandemii. Według badań sondażowych dotyczących wpływu pandemii na nasz nastrój, co czwarty badany przyznawał, że w ostatnim czasie cierpi na bezsenność, brak energii, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Brak ruchu, izolacja, niepewność też nie pomagają naszemu samopoczuciu. - Osoba z depresją, jeśli pomyśli, że miałaby wykonać którąś z codziennych czynności, to w jej głowie urasta to do olbrzymiego wysiłku, który przerasta jej możliwości. Wykonanie telefonu, ubranie się jest prawdziwą męką - tłumaczy psychiatra i psychoterapeuta. - Biorąc pod uwagę klasyfikację psychiatryczną, jeśli takie objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. 


Posłuchaj
52:42 2021_02_22 15_07_05_PR4_Czat_Czworki.mp3 Depresja - wszystko, co musisz o niej wiedzieć (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zobacz
depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Dzieci i młodzież w pandemii. Problemy nie zniknęły

Zwycięzcy też sobie "nie radzą"

Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi. Wśród nich jest były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz Marek Plawgo. - Mój zawód polegał na wygrywaniu, więc trudno mi było nagle przyznać się, że przegrywam i to z rywalem, którego trudno nawet określić - opowiada sportowiec. - Byłem przekonany, że kiedy przyznam się, na co choruję, to będę skreślony. Tymczasem przyznanie się, że po prostu sobie nie radzę, to był pierwszy i być może najważniejszy krok do tego, żeby poczuć się lepiej. Teraz, chyba jak nigdy wcześniej, jest czas, żeby głośno o tym mówić - podsumowuje. 

Posłuchaj także:

Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną, a jedyną drogą walki z nią jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy Anna Morawska-Borowiec

Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję

Anna Morawska-Borowiec jest dziennikarką, psychologiem oraz inicjatorką kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", która przekonuje, że ma dla kogo walczyć, bo prawie dwa miliony Polaków leczą się na depresję, a co najmniej drugie tyle choruje, ale nie korzysta z pomocy. - Mówi się, że w pandemii ta liczba nawet dwukrotnie wzrosła, a poziom stygmatyzacji osób, które zmagają się z depresją, nadal pozostaje wysoki. Szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach - mówi gość Czwórki. - Dlatego w tym roku już po raz 12. organizujemy kampanię, bo wiemy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Sławomir Murawiec (psychiatra i psychoterapeuta, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne), Anna Morawska-Borowiec (dziennikarka, pomysłodawczyni akcji i prezes fundacji "Twarze depresji"), Marek Plawgo (były polski lekkoatleta)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
rozwiń zwiń