"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
Dlaczego sól może być szkodliwa?
Dlaczego sól może być szkodliwa?Foto: Shutterstock.com/frantic00

- Aż 20 proc. soli, którą zjadamy w posiłkach, to sól dodana do potraw w trakcie jedzenia posiłku. Niestety, ten nawyk jest bardzo szkodliwy i wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci - tłumaczył gospodarz audycji Kamil Jasieński. Dodawanie soli do potraw podczas posiłku może skrócić nam życie nawet o dwa lata. Sól jest źródłem sodu, którego nadmiar w diecie może prowadzić m.in. do rozwoju nadciśnienia tętniczego, zwiększa też prawdopodobieństwo występowania nowotworów - wynika z badań naukowców z Nowego Orleanu w USA. 

- Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom spożycia soli wynosi maksymalnie 5 gramów dziennie. To tyle, ile znajdziemy na jednej płaskiej łyżeczce od herbaty - wyliczała Marta Woźniak, dietetyk kliniczny z Instytutu San Vita. Pięć gramów soli kuchennej zawiera w przybliżeniu około 2000 mg sodu. - To dzienna zalecana dawka tego pierwiastka dla dorosłego zdrowego człowieka - podkreślała ekspert. 

Bardzo trudne jest niestety precyzyjne określenie, ile sodu tak naprawdę zjadamy, ponieważ dużo tego związku znajduje się w żywności gotowej i wysoko przetworzonej, którą znajdziemy na sklepowych półkach. - By zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto m.in. po prostu czytać etykiety - tłumaczyła Marta Woźniak. - Zwracamy uwagę na to, by podaż sodu na 100 gramów nie przekraczała 0,5 grama.

Posłuchaj
03:14 _PR4_AAC 2022_07_19-08-42-14 (1).mp3 Jak ograniczyć spożycie soli i dlaczego warto to zrobić? (Pierwsze słyszę/Czwórka)   

Czytaj także:

Sól warto zastępować w codziennej diecie przyprawami, które uzupełnią smak potrawy, a nie wpłyną szkodliwie na nasze zdrowie. - Między innymi oregano, rozmaryn i czosnek - wyliczała dietetyk. - Warto także jeść więcej owoców i warzyw, które są głównym źródłem potasu i 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 8.15

kd