Ars Independent - co w jesiennej odsłonie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 13:00
- Zapraszamy ludzi do wyjścia z domu - mówi Natalia Kaniak, współorganizatorka festiwalu Ars Independent. - W programie między innymi niecodzienna instalacja, ale także niebanalny spacer. Festiwal odbywa się pod patronatem Czwórki.  
Czwórka na Ars Independent
Czwórka na Ars IndependentFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Film, animacja i nowe technologie

Ars Independent to multimedialny i popkulturowy festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo. Jego jesienna edycja rozpocznie się 24 września. - W programie między innymi "A wall is a screen". Jest to wydarzenie plenerowe, które jest spacerem filmowym - opowiada gość audycji. - Będzie to przechadzka po Katowicach, której towarzyszyć będzie wyświetlanie filmów na budynkach. Pomysł powstał w kooperatywie z Hamburgiem i tam będzie miało miejsce podobne wydarzenie. W tym samym dniu, o tej samej godzinie odbędzie się równoległy spacer.

Jak zapowiada organizatorka, na elewacjach katowickich budynków można będzie obejrzeć najlepsze krótkie metraże z Europy. Tytuły filmów i lokacje filmowe są tajemnicą, a spacer zaczyna się od katowickiego dworca. - Tam zacznie się wspólna podróż. Spacer przewidziany jest na mniej więcej półtorej godziny, czyli czas regularnego seansu filmowego - tłumaczy Natalia Kaniak. - Drugie wydarzenie także związane jest z Dworcem PKP w Katowicach.


Instalacja na Dworcu PKP

Można będzie tam oglądać instalację artystyczną, którą przygotował Ksawery Komputery, czyli Ksawery Kirklewski. Instalacja o charakterze site-specific została stworzona z myślą o dworcu w Katowicach i trakcji kolejowej. Twórca zajmuje się czymś, co się nazywa sztuką generatywną, a na potrzeby festiwalu stworzył instalację, która nie powtórzy się nigdy więcej. 

Instalację zaprojektowano z myślą o zaistnieniu w ściśle określonym miejscu. Miejscu, w którym przed remontem katowickiego dworca PKP wisiała tablica rozkładów jazdy. Artysta po przestudiowaniu sieci komunikacji kolejowej w regionie postanowił stworzyć własną interpretację takiego ekranu. Będzie pokazywała nazwy miejscowości, które będą jechać jak pociągi, pokonując tę samą trasę w obie strony.


Źr. Facebook/Art Independent

Technologia i sztuka

- Jesteśmy zafascynowani tym, co dzieje się na styku technologii i sztuki. Lubimy to inkorporować do naszego festiwalu, dlatego ucieszyliśmy się, że mogliśmy zaprosić Ksawerego - mówi gość Czwórki. - Z kolei spacer filmowy jest interwencją i pomieszaniem sztuk. Architektura przenika się z filmem. Chcemy wyświetlać filmy na elewacjach i pokazywać miasto trochę w innym świetle.

W programie Ars Independent przewidziano także pokazy filmowe, wystawy gier wideo, koncerty i live acty, spotkania i dyskusje. Festiwal potrwa od 24 września do 1 października.


Posłuchaj
10:02 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Ars Independent 20.09.2022.mp3 O festiwalu Ars Independent mówi jego współorganizatorka Natalia Kaniak (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMarta Zinkiewicz

Gość: Natalia Kaniak (współorganizatorka festiwalu Ars Independent)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 8.15

aw