Koniec trybu samolotowego? UE zezwoli na połączenia na pokładzie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 11:32
Pasażerowie linii lotniczych w Unii Europejskiej wkrótce podczas lotu będą mogli w pełni korzystać ze swoich telefonów. Dzięki sieci 5G nie będą one zakłócać częstotliwości zarezerwowanych dla samolotów.
Korzystanie ze smartfonów i tabletów będzie niebawem możliwe podczas lotu?
Korzystanie ze smartfonów i tabletów będzie niebawem możliwe podczas lotu?Foto: Shutterstock.com/Friends Stock

Komisja Europejska orzekła, że linie lotnicze mogą dostarczać technologię 5G na pokładach samolotów wraz z wolniejszą mobilną transmisją danych. Może to oznaczać, że pasażerowie nie będą już musieli przełączać telefonu w tryb samolotowy.

Jak tłumaczyła Andżelika Olszewska, podróżniczka i testerka hoteli, od 2008 roku częstotliwości od 4,2 do 4,4 gigaherców są zarezerwowane dla samolotów. Technologia 5G będzie jednak działać na częstotliwości 5 gigaherców. - Pasażerowie będą mogli korzystać z internetu w telefonach podczas lotu bez obaw o zakłócenia w komunikacji lotniczej - mówiła.

Nowe rozwiązania mają w znaczący sposób podnieść komfort podróżowania samolotami. - Dodatkowo wiele osób pracuje podczas podróży, a sieci pokładowe z pewnością to ułatwią - zaznaczała Andżelika Olszewska. Na razie nie ma jednoznacznych deklaracji o tym, kiedy przepisy wejdą w życie. Eksperci mówią o kilku miesiącach. Niektóre linie lotnicze już dziś oferują wi-fi dla swoich pasażerów, jednak najczęściej jest to najczęściej usługa płatna. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
02:41 _PR4_AAC 2022_12_15-08-39-42.mp3 Internet w samolotach? Jak zmienią się przepisy (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Dziś każdy pasażer, który wchodzi na pokład samolotu, proszony jest o włączenie trybu samolotowego, a korzystanie z łączności komórkowej jest zabronione. Teraz linie lotnicze oprócz 5G będą mogły oferować swoim klientom także starsze typy łączności komórkowej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 8.15

kd/kor