Samolot, pociąg, samochód. Jak podróżować ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 20:30
Eksperci nie mają wątpliwości: jeśli decydujemy się na wakacyjny wyjazd ze zwierzakami, to musimy dobrze się do tego przygotować.
Wielu z nas traktuje zwierzęta domowe jak członków rodziny. Zabierając naszych podopiecznych na wakacje powinniśmy dobrze zaplanować podróż.
Wielu z nas traktuje zwierzęta domowe jak członków rodziny. Zabierając naszych podopiecznych na wakacje powinniśmy dobrze zaplanować podróż.Foto: Reshetnikov_art/Shutterstock.com

Przed wyjazdem odwiedź weterynarza

- Zwracajmy uwagę na to, dokąd jedziemy i czy jest tam dla naszego zwierzaka bezpiecznie. Czy są to południowe kraje, czy są to ciepłe kraje? Czy temperatura przekracza tam taką, z którą nasz pies ma na co dzień do czynienia i która może mu przynieść więcej szkody niż radości? - mówiła w Polskim Radiu behawiorystka Katarzyna Gonera, przypominając, że zwierzęta nie powinny spędzać wakacji w miejscu, gdzie średnia temperatura jest znacznie wyższa niż ta, z którą na co dzień mają do czynienia. Przed wyjazdem warto też upewnić się u weterynarza, jaki jest stan zdrowia naszego podopiecznego i uzupełnić jego książeczkę szczepień.


O psach, które jeżdżą koleją

- W pociągach podróżny może bezpłatnie przewieźć pod swoją opieką małe zwierzęta domowe, w tym również psy, pod warunkiem, że nie będą uciążliwe dla innych pasażerów z powodu hałasu lub zapachu - mówi Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity. - Na czas przewozu zwierzęta muszą być umieszczone w odpowiednich transporterach: klatce, kontenerze lub koszu. Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub trzymać na kolanach, żeby zwierzę czuło się bezpiecznie. Jeżeli jedziemy z psem, który nie jest w transporterze, musimy kupić dla niego bilet. Opłata za taki przewóz jest ryczałtowana i wynosi ok. 15 złotych. - Oprócz tego musimy pamiętać, by trzymać go na smyczy i założyć mu kaganiec na czas podróży. I musimy posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie - dodaje Zakrzewska. Rozmówczyni Ady Janiszewskiej zaznacza także, że są takie miejsca w pociągu, w których zwierzęta nie mogą przebywać. Są to m.in. wagony gastronomiczne, do których wstęp mają tylko psy przewodniki i psy asystujące osobom z niepełnosprawnością.

Sprawdź także:

Jazdy "odczulające"

W trakcie podróży autem psy i koty także przewozimy w transporterach lub w specjalnych szelkach. Pamiętajmy jednak, że dla psa, który na co dzień nie jeździ z nami samochodem, taka wyprawa może być męczarnią. Dlatego warto go do tego wcześniej przygotować. Raz na kilka dni można go włożyć do transportera albo zapiąć w szelki i pojeździć z czworonogiem po osiedlu. Po powrocie psa chwalimy i w nagrodę zabieramy na spacer - w ten sposób "odczulamy" samą czynność jeżdżenia samochodem, pokazując mu, że nie dzieje się nic złego.


Wakacje z psem mogą stać się prawdziwą przygodą. Trzeba tylko zadbać o kilka spraw! Wakacje z psem mogą stać się prawdziwą przygodą. Trzeba tylko zadbać o kilka spraw!

Zwierzaki w samolocie

Jeśli planujemy wakacje za granicą, zwierzęciu trzeba wyrobić paszport. W tym celu należy udać się do biura paszportowego i złożyć odpowiedni formularz. Z czworonogiem można także lecieć samolotem. - Dotyczy to psów, kotów i tchórzofretek. Jedyny warunek jest taki, że zwierzak z kontenerem nie może ważyć więcej niż 8 kg, a taką usługę można zarezerwować na naszej stronie internetowej. Nie warto z tym zwlekać, bo na pokładzie samolotu obowiązuje ograniczona liczba miejsc - mówi rzecznik prasowy Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski. - Jeżeli chodzi o zwierzęta większe, to podróżują one pod pokładem samolotu i są pod szczególną opieką naszych pracowników. Trafiają do samolotu jako ostatnie i opuszczają go jako pierwsze.  

Posłuchaj
04:24 CZWÓRKA Czat Czworki - podroze z psem 19.07.2022.mp3 Wakacje ze zwierzakami - co warto wiedzieć? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 15.45

kul