Up To Date 2023. "Zaskoczymy nawet tych, którzy na techno zjedli zęby"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 11:30
Czternasta odsłona festiwalu przyniesie wiele zmian - od nowej daty i nadal sekretnej lokalizacji, po program muzyczny zdecydowanie bardziej zakorzeniony w muzyce elektronicznej. - Z roku na rok zmniejsza się liczba kompromisów, na które idziemy, a zainteresowanie festiwalem rośnie. Co bardzo nas cieszy - mówi Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date w Białymstoku.
UTDF 2022 - w plenerowym studiu Czwórki Dtekk i Kamil Jasieński.
UTDF 2022 - w plenerowym studiu Czwórki Dtekk i Kamil Jasieński.Foto: Radosław Kamiński

Powrót do rave'ów

Zgodnie z zapowiedzią Up To Date odbędzie się w dniach 23-24 czerwca w Białymstoku. - W formule secret location, która nawiązuje do klasycznych rave'ów. - Jesteśmy niemiłosiernie podekscytowani naszą nową miejscówką. Ubranie jej w płaszczyk marki secret location daje nam nowe możliwości, wyzwala świeżą energię do działania i nowe, szalone pomysły. Pozwala spuścić ręczny hamulec, który pojawiał się już w rutynie przygotowywania wcześniejszych odsłon Up To Date - mówi gość Czwórki. Jak podkreśla, wejście festiwalu do nowej przestrzeni rozpoczyna głębszą narrację o szacunku do otaczającej nas natury. - Białystok otaczają rezerwaty przyrody i naturalne stare lasy. To prawdziwe zielone płuca Polski - dodaje Dtekk.

Konsekwencja wyborów

Na dwóch scenach zaprezentują się artyści ze scen techno, basowej czy muzyki eksperymentalnej oraz kultury tanecznej. - Odsłona pierwszej części tegorocznego line-upu była najbardziej entuzjastycznie przyjętym ogłoszeniem w historii festiwalu - śmieje się dyrektor artystyczny imprezy. - A to oznacza, że wszystkie nasze zabiegi trafiły na dobry grunt  i docieramy do tych ludzi, do których chcemy. Charakter muzyczny festiwalu nie zmienił się aż tak bardzo. To nie rewolucja, tylko ewolucja naszych dotychczasowych działań. I konsekwencja pewnych wyborów, która zaowocowała wzrostem zainteresowania festiwalem.Sprawdź też:

Kto zagra na festiwalu?

Wyjątkowe będą na pewno występy trzech projektów kluczowych dla rozwoju muzyki tanecznej. 2 Bad Mice to brytyjski skład, który jako jeden z pierwszych zaczął wykorzystywać breakbeaty w muzyce UK hardcore, przyczyniając się do transformacji rave'u w jungle. DJ Slugo reprezentuje scenę Chicago, gdzie na początku lat 90. zdefiniował surowe i niegrzeczne brzmienie ghetto house'u. Surgeon z kolei przyczynił się do powstania legendarnego Birmingham Sound w techno, czyli industrialnego minimalizmu, który miał wielki wpływ na rozwój gatunku i sceny, m.in. klubu Berghain. Perełką w programie jest rzadki występ artysty eksperymentalnego Civilistjävel!, którego tożsamość owiana jest tajemnicą. 

Civilistjävel! - Louhivesi (ft. Cucina Povera) / FELT

Up To Date Festival 2022 Up To Date Festival 2022

Festiwal "do odkrywania"

- Nawet najwięksi fascynaci muzyki elektronicznej w line-upie Up To Date nie znają wszystkich zaproszonych do Białegostoku gości. Do tego też dążymy, by ci, którzy już zjedli na techno zęby, usłyszeli coś, czego nie znają. Żeby poznali artystki i artystów, którzy jak dotąd nie występowali w Polsce ani na festiwalach - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Nie chcemy powtarzać programów polskich klubów. W naszym line-upie jest miejsce na nazwiska, które przyciągają publiczność, ale najbardziej nakręca nas to, kiedy pozwalamy naszym festiwalowiczom samym coś odkryć. Drugie ogłoszenie artystów Up To Date 2023 będzie zarazem ostatnim. Wtedy też fani muzyki przekonają się, jak dużą reprezentację będzie mieć ukraińska scena klubowa.

Posłuchaj
12:42 CZWÓRKa Pierwsze słyszę - utd 12.04.2023.mp3 Up To Date Festival 2023 - co w programie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Up To Date Festival 2023 Up To Date Festival 2023

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Jędrzej "Dtekk" Dondziło (dyrektor artystyczny UTDF 2023)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 9.16

kul


Czytaj także

Rosalie.: kiedy wchodzę na scenę mam swój mrok

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:04
- Miałam w głowie to, że chcę robić muzykę, ale nie szła za tym żadna marketingowa strategia. Wiedziałam, że chcę grać koncerty. Ale też bardzo się ich bałam, bo nie lubiłam występować na scenie - wspomina Rosalie. - artystka, która na festiwalu w Białymstoku zagra na Czwartej Scenie Czwórki.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Don Poldon: moja twarz nie wzbogaca mojej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 13:40
- Pierwsza płyta, którą wydałem, nie jest tak naprawdę płytą. "Vagabundus" to kompliacja moich utworów, którą przygotowałem na prośbę słuchaczy - mówi Don Poldon. 
rozwiń zwiń