Moda na high-end. "Rzeczy najwyższej jakości posłużą nam długie lata"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 10:44
- High-end to pewna filozofia życia, polegająca na tym, by inwestować w przedmioty i usługi dobrej jakości. Nawet jeśli są one nieco droższe, będą nam potem niezmiennie służyły długie lata - mówił Bartosz Pacuła, autor książki "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości?".
Sprzęt wysokiej klasy da nam lepsze doznania podczas słuchania muzyki?Zdjęcie ilustracyjne
Sprzęt wysokiej klasy da nam lepsze doznania podczas słuchania muzyki?/Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tinxi/Shutterstock

Określenie "High-end" dotyczy nie tylko wysokiej klasy sprzętu audio. - To przedmiot lub usługa, które dążą do osiągnięcia najwyższej możliwej jakości. Wszystkie kolejne elementy tej definicji, czyli to, że chodzi o pracę ręczną, limitowaną, przy użyciu wysokiej klasy surowców, są wtórne, są następstwem tego głównego elementu - mówił Bartosz Pacuła, autor książki "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości?". - Branża audio nieco "zawłaszczyła" sobie pojęcie high-endu, a tymczasem niemal wszystko może być najwyższej jakości: od japońskich łuków, przez wozy strażackie, aż po spodnie jeansowe. 

High-endowe może być także jedzenie, ale nie tylko. Rzemiosło na wysokim poziomie także zaliczamy do tej grupy. - High-end jest drogi i musi być drogi. To przedmioty i usługi wykonywane przez najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, przy użyciu dobrych materiałów. Na przykład jeansy, które kosztują kilka tysięcy złotych, są tkane i farbowane ręcznie - podkreślał gość Czwórki. - Chodzi nie o to, by wydawać setki tysięcy złotych na kolejne superdrogie sprzęty czy odzież, ale o filozofię życia, która polega na inwestowaniu w dobrej jakości rzeczy. Będą się one starzeć godnie. Z czasem ulegają zmianie, ale nie pogorszeniu - wyliczał Bartosz Pacuła.

Posłuchaj
15:35 czwórka_PR4_AAC 2023_04_13-09-13-39.mp3 Bartosz Pacuła o rzeczach high-endowych. Gdzie jest granica doskonałości? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Nabywanie przedmiotów i usług high-endowych jest także proekologiczne. - Przedmiot wykonany przez słabo opłacanego wytwórcę z gorszych surowców będzie niskiej jakości, przedmiot wykonany przez mistrza - będzie cieszył nabywcę długie lata. To generalizowanie, ale można powiedzieć, że Japończycy są niezwykle pracowici, wykonują swoje zajęcia bardzo porządnie, w tym kraju funkcjonuje także kultura poszanowania dla surowca i rzemieślnika - mówił Bartosz Pacuła. - W naszym kraju coraz bardziej popularne są przedmioty high-endowe, na międzynarodowych konkursach są nagradzane polskie alkohole. Mamy też nieprawdopodobnie prężną branżę audio, działają tu różni świetni producenci, organizowane są eventy i prelekcje, mamy dużo firm - które z perspektywy dużych marek są niszowe, ale wykonują doskonale swoją pracę - wyliczał. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartosz Pacuła (autor książki "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości?")

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kamil Jasieński