Zrób dla planety coś małego i stań się inspiracją dla innych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:21
Jednostkowe działania proekologiczne mogą inspirować i przyczyniać się do zmian nawyków większej grupy osób. Namawia do nich akcja Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie - nakręć filmik i prześlij go dalej.
Warto sprawdzać, czy kupowane przez nas produkty posiadają wiarygodne certyfikaty takie jak fairtrade
Warto sprawdzać, czy kupowane przez nas produkty posiadają wiarygodne certyfikaty takie jak fairtradeFoto: shutterstock/LADO

Trzech na czterech Polaków twierdzi, że zmiany klimatu są sprawą priorytetową. Polska młodzież uważa, że jednostkowe działania mają sens i mogą przyczynić się do zahamowania zmian klimatu. Tak wynika z publikacji "Europejska młodzież i zmiany klimatu. Zarys środowiskowy", która powstała w ramach kampanii People&Planet. 

Inspirować innych

Stąd pomysł na kampanię, w której Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca młodych Polaków i Polki do wzięcia udziału w filmowym wyzwaniu. - Polega ono na stworzeniu minutowego wideo, w którym uczestnicy podzielą się z nami tym, co robią dobrego dla naszej planety - mówi Dominika Cieślar z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. - Wierzymy w głos młodych ludzi, którzy mają ogromny potencjał, żeby zapalić do tego społeczeństwo. Filmik musi być specjalnie oznaczony #PeopleOfTheFuture, można wykorzystać też naszą naklejkę lub filtr na Instagramie.

 

Zakupy w stylu eko

Co zrobić, żeby nasze zakupy były bardziej ekologiczne? Jak radzi rozmówczyni Piotra Firana, można zacząć od najprostszych działań - jak pójście z własną torbą na zakupy. - Podczas zakupów zwracajmy uwagę na wiarygodne certyfikaty na produktach, takie jak Fairtrade czy Europejski Znak Rolnictwa Ekologicznego - tłumaczy. - Możemy pójść dalej i jadąc do sklepu, wykorzystać rower, a nie samochód.

Wiele musi się jeszcze zmienić także w podejściu producentów, choćby w kwestii opakowań. - Zmiany, póki co, zachodzą powoli, jednak im więcej ludzi i większa presja, tym będą zachodzić szybciej. Być może przyśpieszy to także proces prawnych regulacji, które będą bardziej przyjazne dla nas konsumentów i naszej planety - mówi gość Czwórki. - Wierzymy w to i dlatego jako fundacja podejmujemy takie działania na co dzień.


Zobacz także:


Nagrody w konkursie

O wyborze najlepszych filmów decydować będzie komisja, która oceni je pod kątem kreatywności oraz nietuzinkowego i oryginalnego podejścia do tematu. Jak na konkurs przystało, przewidziane są także nagrody.

- Autor zwycięskiego filmu będzie miał okazję pojechać w przyszłym roku do Portugalii na konferencję. Wezmą w niej udział młodzi aktywiści z wielu krajów - zdradza Dominika Cieślar. - To niejedyna nagroda, a filmiki można przesyłać do marca.


Posłuchaj
04:38 Czwórka/Czat Czwórki konkurs Kupuj odpowiedzialnie - 20.01.2023..mp3 O konkursie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie opowiada Dominika Cieślar (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dominika Cieślar (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 19.01.2023

Godzina emisji: 16.15

aw/kor

Czytaj także

Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:25
Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna żywność - czy zawsze jest zdrowa?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 18:10
Zdrową żywność - produkty "eko", "bio" i "organic" - znajdziemy już nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych czy internetowych, ale także u osiedlowych sprzedawców, w kioskach, na bazarach czy stacjach benzynowych. Czy spełnia ona odpowiednie normy? 
rozwiń zwiń