Igo z singlem "Puls miast". Numer, którego bohaterem jest Kraków

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 17:40
- Każde miasto ma swój własny puls. Tworzy ścieżkę dźwiękową, która nadaje rytm życiu jego mieszkańców. Wystarczy się zatrzymać, wsłuchać, dać się ponieść. O tym właśnie jest "Puls miast" - mówił Igor "Igo" Walaszek.
Igo w Czwórce
Igo w Czwórce Foto: Czwórka

Premierowy singiel Igo inspirowany jest rodzinnym miastem artysty, czyli Krakowem i jego energetycznym, nocnym obliczem. - To moje miejsce, dlatego na nim się skupiam - mówił wokalista. - Kraków od zawsze był miastem, które nigdy nie zasypiało. Cały kraj spał, a Kraków się bawił. To tu zaczynało się moje życie muzyczne. 

Jak podkreślał artysta w Czwórce, Kraków z roku na rok staje się coraz bardziej europejskim ośrodkiem. - Kilkanaście lat temu mieszkały tam "Krakusy", dziś na Rynku, albo na Kazimierzu słychać coraz więcej języków obcych, rzadziej polski - podkreślał Igo. 

W nagraniu nowego numeru usłyszeć można archiwalne fragmenty kronik oraz wypowiedź Piotra Skrzyneckiego, stałego odkrywcy nocnego Krakowa, twórcy słynnej "Piwnicy pod Baranami". - Wybrałem go na patrona tej piosenki, bo jego pomnik był moim pierwszym skojarzeniem z tym miastem - wspominał gość Czwórki. Kraków to nie jedyne miejsce, które inspiruje artystę. - Bardzo dużo podróżuję, więc siłą rzeczy komponuję i piszę w drodze. Jest wiele miast, które uwielbiam, i do których chętnie wracam - zaznaczał Igo. 

Źr. Youtube.pl/Iglo Records

Kolejny utwór, w którym usłyszymy Igora Walaszka - a także Vito Bambino i Mroza, to "Supermoce". Teledysk kręcono w Warszawie, przy gmachu Pałacu Kultury i Nauki. - To wszystko, co widać, rzeczywiście się wydarzyło. Do dziś nie mogę uwierzyć, że byłem podwieszony na linie, latałem 20 metrów nad ziemią - wspominał gość Czwórki. - Fizycznie było to męczące doświadczenie, jednak przeżycie było tak dziwne, że totalnie o tym nie myślałem. 

Nagranie tego numeru zajęło trzy dni. - To były trzy bardzo intensywne dni, praca trwała od rana do późnej nocy - zaznaczał artysta. 

Posłuchaj
07:36 igo_PR4_AAC 2023_06_02-08-12-46.mp3 Igor Walaszek o singlu "Puls miast" i planach muzycznych (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Przed Igo dziś kolejne koncerty. - Nie mogę powiedzieć, czy wolę występy klubowe, czy duże festiwale. W klubach, gdzie ludzi jest mniej, jest większy kontakt z publicznością. Ciężko porównać te dwa doświadczenia - mówił artysta w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

GośćIgor Walaszek (piosenkarz, kompozytor, autor tekstów)

Data emisji: 02.06.2023

Godzina emisji: 8.10.

kd

Czytaj także

Czytanie danceflooru. Czwórka na festiwalu Czeluść 2022

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 10:00
Dwa dni, trzy sceny i ponad czterdziestu artystów - tak w liczbach prezentowała się tegoroczna odsłona festiwalu Czeluść. W Krakowie wystąpili m.in. Peja, Żabson, Smolasty, Zdechły Osa, Kosa i Jutro, Hardbass Adidas, ÆSTRAL i Young Majli. 
rozwiń zwiń