GhostTouch - nowe cyberzagrożenie. Są proste sposoby by się przed nim ustrzec

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 09:13
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nowym zagrożeniem ze strony hakerów. GhostTouch pozwala im dostać się do naszych telefonów. Każdy z nas ma jednak narzędzia, żeby się przed tym chronić. 
Zabezpieczanie telefonu PINem może nas uchronić przed atakiem GhostTouch.
Zabezpieczanie telefonu PINem może nas uchronić przed atakiem GhostTouch.Foto: Shutterstock/McLittle Stock

GhostTouch to zdalne odblokowanie telefonu. Cyberprzestępcy mogą odblokować nasz telefon z pewnej odległości. Wykorzystują do tego przesyłanie odpowiednich sygnałów elektromagnetycznych, które symulują ruch palca po ekranie. GhostTouch przeanalizowali naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Zheijang i niemieckiego Technische Universität Darmstadt.

- Mamy do czynienia z nowym typem zagrożenia o nazwie GhostTouch - mówi Joanna Wziątek, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. - Jest to już znana rzecz dla użytkowników smartfonów: zdarza się, że nasz telefon uruchamia się sam, odblokowuje się, zawibrował, mimo że telefonu nie dotykaliśmy. To się zdarza, ale teraz może być to spowodowane przez hakera lub innego cyberprzestępcę. Taki złoczyńca musi mieć jednak niemal fizyczny dostęp do naszego telefonu, bo atak metodą GhostTouch da się przeprowadzić z dystansu wynoszącego maksymalnie 4 centymetry - dodaje. 

Tak mały dystans, niezbędny do włamania, pozornie może być uspokajający. Joanna Wziątek zwraca jednak uwagę, że w autobusach, czy metrze, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy jest tłok, takie włamanie jest jak najbardziej możliwe. - Gdy przestępca dostanie dostęp do naszego telefonu, to może się już z nim łączyć na większe odległości, nawet kilkudziesięciu metrów - wyjaśnia. - On może wtedy odejść dalej, z dystansu zainstalować niezbędne mu oprogramowanie w naszym smartfonie. Jeśli zainstaluje np. VPN, czy tzw. pulpit zdalny, to ma nieograniczony dostęp do naszego urządzania w tym np. naszej aplikacji bankowej, naszych mediów społecznościowych. 


Posłuchaj
03:40 czwórka pierwsze słyszę 06.06.2023 7.24.mp3 Na czym polega GhostTouch i jak się przed nim zabezpieczyć - podpowiada Joanna Wziątek, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Joanna Wziątek wyobraża sobie, że urządzenie do ataku GhostTouch może mieć formę rękawicy z nakładkami, lub może być małą płytką, która jest w stanie wygenerować impuls elektryczny. - Chodzi tylko o to, żeby wyświetlacz dotykowy naszego telefonu pomyślał, że ludzka dłoń się do niego zbliża i pozwolił odblokować telefon - wyjaśnia. 

Na szczęście nasze smartfony dają nam liczne możliwości zabezpieczenia się przed takimi atakami, trzeba tylko z nich skorzystać. - Najprościej jest wykorzystać kod PIN - poleca. - Większość telefonów też pozwala na użycie biometrii albo dodatkowej metody uwierzytelniania. Cyfrowy kod PIN jest skuteczniejszy niż rysowany "wężyk" (ekrany naszych telefonów nie są zwykle zbyt czyste i zarys kodu "wężyka" jesteśmy w stanie łatwo odtworzyć). Można też połączyć kilka rzeczy, zdecydować się na rozpoznawanie źrenic i owalu twarzy, rozpoznawanie odcisku palca. To pozwala się zabezpieczyć, ja sama to stosuję, bo przecież dziś w telefonach mamy wszystko - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 07.24

pj