Międzynarodowy Dzień Szachów. Znasz zasady tej gry?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 13:20
W czwartkowy poranek w Czwórce zagości m.in. Szach Majk, czyli Michał Kanarkiewicz, szachista, trener biznesowy i mówca motywacyjny, który opowie o tej grze. 
Jak zasady gry w szachy przełożyć na codzienne życie? To sprawdzimy w Czwórce
Jak zasady gry w szachy przełożyć na codzienne życie? To sprawdzimy w CzwórceFoto: shutterstock/ Lidaphotos

Program rozpoczniemy jednak od zajrzenia do tajników języka polskiego. W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzimy, co oznacza zwrot "nudy na pudy". Mówimy tak, kiedy coś nas bardzo, ale to bardzo nudzi. Wyrażenie "na pudy"  dodane do formy nudy to oczywiście efekt zabawy językowej - dzięki temu powstała rymowanka, pozwalająca mniej nudno mówić o samej nudzie. Co jeszcze kryje się za tym zwrotem? To sprawdzimy po godz. 07.30.

W drugiej części programu, po godz. 08.15 gościem Poranka będzie Szach Majk, czyli Michał Kanarkiewicz. Szachista, konsultant biznesowy, mówca motywacyjny i autor książek pojawi się w naszym studiu z okazji przypadającego 20 lipca Międzynarodowego Dnia Szachów. - W szachach uczymy się od początku, że każda mądra decyzja przybliża nas do sukcesu, a każda błędna decyzja nas od niego oddala. Zrozumienie tej - tylko pozornie prostej - korelacji bardzo ułatwia życie - tłumaczył w Czwórce mistrz szachowy.

Sprawdź także:

Sprawdzimy także jakie są w sieci alternatywy dla Twittera. Ograniczenia wprowadzone przez właścicieli tej platformy spowodowały, że lawinowo rośnie zainteresowanie użytkowników innymi serwisami. 

Po godz. 09.15 gośćmi porannej audycji będą Kamil Ściana oraz Adam Czyżewicz, autorzy kanału "Kapsuła Czasu" - o wpływie gier video na ludzi z różnych części świata. Dotyczą one różnych płaszczyzn czasowych od Atari, przez różne wersje Mario, DOOM, Heroes of Might And Magic III - po współczesne gry.

W audycji zapraszamy także na:

  • serwis kulturalny 
  • serwis sportowy

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (20.07) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński

kd