Pieszo przez Hong Kong. Jak zwiedzać to miasto?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 08:44
We wtorkowy poranek ruszymy do Hong Kongu. Wraz z Joachimem Ciecierskim zwiedzimy to miasto na piechotę. Zapraszamy też na cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych" - tym razem sprawdzimy co znaczy wyrażenie "w powijakach" i skąd się wzięło. 
Hong Kong ma świetną komunikację miejską, ale można zwiedzać go też na piechotę.
Hong Kong ma świetną komunikację miejską, ale można zwiedzać go też na piechotę. Foto: Shutterstock/KENNY TONG

25 lipca to Dzień bezpiecznego kierowcy. Już po 7 zapraszamy na Czwórkowego Facebooka, by podyskutować o tym, co rowerzyści myślą o kierowcach. 

7.30 to tradycyjna wyprawa w świat języka polskiego. W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzimy co znaczy wyrażenie "w powijakach". Jeszcze w początkach XX wieku niemowlęta, a przede wszystkim noworodki, powijane były w płótna, czyli na całe dnie i noce krępowane powijakami. Dzisiaj używa się tego zwrotu również w innym sensie. Sprawdzimy w jakim. 

O 8.15 nasze studio odwiedzi Joachim Ciecierski, dziennikarz i podróżnik, który pieszo zwiedził Hong Kong. Przeszedł 125 km. Nasz gość pierwszy raz wybrał się tam w 2014 roku. W mieście spędził raptem dwa dni i czuł wielki niedosyt. Musiało minąć prawie 10 lat aby ponownie odwiedził to fascynujące miasto. Pomimo świetnego transportu miejskiego postanowił, że będzie zwiedzał miasto pieszo.

W "Pierwsze słyszę" Szymon Majchrzak sprawdzi jak oblicz ślad węglowy swojej podróży wakacyjnej. Do tego zachęca Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Każdy może policzyć jaki koszt klimatyczny poniosła planeta podczas naszych wakacji i pochwalić się wynikiem. Osoby, które dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy, w najciekawszy sposób opiszą swoją podróż albo zaciekawią odbiorców swoją kreatywnością wygrają nagrodę niespodziankę.

Zaprosimy również na Festiwal Kultury Japońskiej Animatsuri - to największy w Polsce konwent anime i mangi. Zlot cosplayerów, koncerty, ale też turnieje - wśród nich Pokemon TCG, wszystko to w weekend 28-30 lipca 2023.

Zobacz także:

W audycji zapraszamy także na:

  • serwis kulturalny 
  • serwis sportowy

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (25.07) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński

pj