Rafa Jankowski: w komiksie "Mięcho" czerwień to kolor przemocy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:45
Sztuka komiksu jest niezwykle bogata. W tych graficznych opowieściach znajdziemy nie tylko historie superbohaterskie, ale wszystkie rodzaje literackie. "Mięcho" Rafy Jankowskiego możemy nazwać dreszczowcem, opartym na wątkach autobiograficznych. 
Rafa Jankowski, autor komiksu Mięcho w Czwórce
Rafa Jankowski, autor komiksu "Mięcho" w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Pierwszy zeszyt komiksu "Mięcho" to praca licencjacka Rafy Jankowskiego. 
  • Artysta wyszedł od komiksu superbohaterskiego, by przejść do dreszczowca. 
  • Seria "Mięcho" to komiks mroczny i autobiograficzny. 
  • Swoje zeszyty Rafa Jankowski rysuje w sposób analogowy, nie korzysta z digitala. 

Rafa Jankowski jest studentem grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorem trzech zeszytów komiksu "Mięcho". Swoją kreskę zostawił też w komiksie "Ćma" Tomka Grodeckiego. Ciekawostką jest, że pierwszy zeszyt "Mięcha" to praca licencjacka Czwórkowego gościa. 

Komiks "Mięcho" - od superbohaterów po dreszczowiec

Tworzenie "Mięcha" zacząłem z intencją pociągnięcia tej opowieści w stronę superheroes. Po drodze jednak stwierdziłem, że nie jestem tym zainteresowany - przyznaje Rafa Jankowski w studiu Czwórki. - Zdecydowałem, że "dwójkę" zrobię inaczej. W komiksie superheroes zawsze zwracam uwagę na te wątki, które dotyczą dekonstrukcji etosu superbohatera. Te lubię najbardziej. Jednak przy "Mięchu" zdecydowałem się pójść w stronę obyczajówki, dreszczowca - dodaje. 

Rafa Jankowski nie odcina się od komiksów o superbohaterach. Przyznaje, że gdyby nie te serie czytane w dzieciństwie, to "Mięcho" by pewnie nie powstało.


Posłuchaj
15:19 czwórka pierwsze słyszę 03.11.2023 8.15.mp3 Rafa Jankowski opowiada o swoim komiksie "Mięcho" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Komiks "Mięcho" i wątki autobiograficzne

Seria "Mięcho" to komiks mroczny i autobiograficzny. - Historia Karola, głównego bohatera, to trochę moja historia - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - "Mięcho" jest autobiograficzne, a na pewno możemy tak określić wszystkie te realne wątki, tę życiówkę, która tam jest. Tło historyczne, społeczne też jest dość realne - prawie jeden do jednego wyjęte z moich prawdziwych doświadczeń. 

Okazuje się, że Karol to też realne, drugie imię twórcy "Mięcha". 

Rafa Jankowski za cały komiks odpowiada sam. On jest tu scenarzystą i rysownikiem. Przyznaje też, że to forma pracy, która najbardziej mu odpowiada. - Samodzielna praca jest zupełnie inna od tej, gdy masz kogoś obok siebie - ocenia. - Zamknięty sam ze sobą mam pełną dowolność. 

Każdy twórca komiksów ma swój sposób pracy. Inaczej powstaje komiks tworzony przez scenarzystę i rysownika, inaczej tworzy się samodzielnie. - Ja najpierw konceptualnie to obmyślam, ale nigdy nie pisałem pełnego scenariusza - opowiada Rafa. - Mam zeszyt o tytule "Mięcho 1, 2, 3", gdzie rozrysowuję sobie plansze, czasem zapisuję uwagi. Najpierw myślę wizualnie, a potem tekstowo. Narysowałem 124 strony i jak do tej pory nie robiłem większych poprawek. 

Pierwszy zeszyt "Mięcha" powstał pod czujnym okiem Jana Smagi, opiekuna pracy licencjackiej Rafy Jankowskiego. - Ja bym powiedział, że promotor trochę ociosał ten pieniek, odciął trochę elementów, które nie do końca były potrzebne do tego, żeby ją opowiedzieć - ocenia gość Czwórki. - Pozwolił mi wyjść w tę stronę, w którą oryginalnie chciałem pójść. 

Sprawdź też:

Analogowy świat rysownika

W świat "Mięcha" niezwykle wciąga też kolorystyka i kreska artysty. Można powiedzieć, że ten komiks jest straszny i mroczny, podejmuje trudne tematy, problemy młodego człowieka. - Ja nie celowałem w ładne obrazki. O "Mięchu" myślałem jak o horrorze, ale najlepiej chyba określa go słowo "dreszczowiec" - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Utrzymany jest w kilku barwach. Jest czerń, czerwień, odcienie szarości i biel kartki. Nie cała czerwień w "Mięchu" jest krwią. Ten kolor jest symbolem przemocy - dodaje. 

Wszystkie trzy zeszyty "Mięcha" powstały analogowo. Rafa Jankowski digitala używa jedynie do nakładania koloru, tworzenia okładki. - Wszystkie ilustracje to ręczny rysunek. Stwierdziłem, że dla mnie fajniej jest pokazać tę bardziej surową kreskę - przyznaje. 

"Mięcho" zaplanowane jest na sześć zeszytów, choć artysta nie wyklucza, że będzie ich siedem. Wszystko zależy od scenariusza. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Rafa Jankowski

Data emisji: 03.11.2023

Godzina emisji: 08.15

pj

Czytaj także

Komiksy dla małych i dużych. Piotr Nowacki na styku dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 12:50
- Rysuję komiksy skierowane do dzieci oraz tworzę powieści graficzne dla starszych odbiorców - opowiada Piotr Nowacki. - Nie wartościuję tych aktywności i zależy mi na tym, żeby robić obie te rzeczy. Każda z nich wymaga trochę innego podejścia i zanurzenia się w inny świat, ale bardzo podoba mi się możliwość łączenia obu przestrzeni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćma - komiksowy superbohater z naszego podwórka. Nominacja do nagrody Nowej Fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 13:53
"Ćma" to komiks o warszawskim superbohaterze z retrofuturystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Seria została nominowana do nagrody "Nowej Fantastyki" w kategorii Polski Komiks Roku. Tomasz Grodecki, autor "Ćmy" zdradza w Czwórce, że z Kamilem Wilkiem już pracują nad animacją "Ćmy". 
rozwiń zwiń