Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - wśród gości twórca "Thorgala"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 12:00
- Festiwal to są goście na żywo i to jest naprawdę prawdziwa magia tej imprezy, bo można spotkać twórców, porozmawiać z nimi, pójść na warsztaty prowadzone przez profesjonalistów - mówi Katarzyna Tośta, rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który już wkrótce odbędzie się w Łodzi. Wśród zaproszonych gości są m.in. twórca mangi Tanabe Gou z Japonii oraz rysownik komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi w 2021 roku
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi w 2021 rokuFoto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
  • W programie są spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, dyskusja o przyszłości gier oraz otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Centrum Nauki i Techniki EC1.
  • Wśród zaproszonych gości są twórca mangi Tanabe Gou z Japonii oraz rysownik komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński.
  • Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - kiedy? Już w najbliższy weekend - 7 i 8 października.

Na początku, w 1991 roku, było to małe wydarzenie w Łódzkim Domu Kultury. Dziś to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi o Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który odbędzie się w najbliższy weekend (7-8.10).

- Miała być to impreza taka wędrująca po całej Polsce, ale jak młodzi łódzcy komiksiarze dorwali ją w swoje ręce, to już jej nie wypuścili i nie wypuszczą jej już nigdy - zapewnia Katarzyna Tośta, rzeczniczka wydarzenia.

Co łączy komiksy i gry?

Początkowo festiwal skupiał się wyłącznie na komiksie, ale z biegiem lat, wzorem wydarzeń zagranicznych, poszerzył pole swoich zainteresowań o gry. Podobny profil ma m.in. duży festiwal we włoskim mieście Lukka i to właśnie on stał się dla łódzkich twórców inspiracją.

- Rzecz jest naprawdę bardzo prosta, bo podobnie jak komiksy, grę trzeba wymyślić. Potrzebny jest scenarzysta, no i ktoś musi ją narysować. Więc naprawdę ci sami ludzie tworzą gry i komiksy, zarówno gry planszowe, jak i gry wideo. W 2009 roku ukształtowała się już nazwa Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - opowiada Katarzyna Tośta. - A co ważne, w 2007 roku mieliśmy na festiwalu premierę pierwszego "Wiedźmina", tej znanej gry wideo - dodaje.

Czy gry to sztuka?

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - co w programie?

Na festiwal zaproszono aż 145 gości - twórców komiksów i gier, scenarzystów, rysowników, wydawców, a także dziennikarzy i znawców tematu. Wśród nich są m.in. twórca mangi Tanabe Gou z Japonii oraz rysownik komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński. - Zaprezentujemy bardzo dużą wystawę monograficzną Grzegorza Rosińskiego, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów z rysunkami, szkicami, obrazami olejnymi - zapowiada Katarzyna Tośta.

O rozmachu wydarzenia świadczy chociażby to, że organizowane jest ono w dwóch dużych halach sportowych. Trzon imprezy, czyli spotkania, warsztaty i strefa targowa dotycząca komiksów, zlokalizowane będą w hali Atlas Arena. Obiekt Sport Arena w całości poświęcony będzie natomiast grom planszowym i wideo, gdzie znajdą się strefy rozgrywek, spotkań i strefa targowa.

Czytaj także:

Otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Jak podkreśla Katarzyna Tośta, wydarzenie to tworzone jest przez ściśle łódzkie środowisko pasjonatów i bardzo mocno wrosło w mapę kulturalną Łodzi.

- Również z tegorocznym festiwalem otwieramy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w budynkach EC1 Łódź, więc w Łodzi będzie trwało nieustające święto komiksu i gier, bo nie tylko doroczna impreza festiwalowa, ale także centrum, które będzie funkcjonowało przez cały rok - mówi. I dodaje: - Myślę, że Łódź naprawdę zapisze się na mapach Polski jako polska stolica komiksu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w najbliższy weekend 7-8 października.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Tośta (rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi)

Data emisji: 4.10.2023

Godzina emisji: 8.35

mgc/pg

Czytaj także

Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi: chcę rozwiązać problemy, które narastały

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:15
- Dotychczas, przez ostatnie miesiące, teatr funkcjonował w perspektywie krótkoterminowej: miesięcznej, dwumiesięcznej, a przy tak dużej instytucji było to bardzo duże utrudnienie - mówił w Dwójce prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 17:00
- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
rozwiń zwiń